Ekonomsko ogledalo
Ekonomsko ogledalo je namenjeno sprotnemu objavljanju in komentiranju tekočih makroekonomskih podatkov pa tudi izbranim temam s področja ekonomskega, socialnega in okoljskega razvoja. V publikaciji obravnavamo ključne kazalce gospodarskih gibanj in spremljamo potek izvajanja ekonomske politike. Publikacija izhaja v slovenskem in angleškem jeziku.
Ekonomsko ogledalo 1/2017
Zasebna potrošnja v zadnjem letu vidneje okreva in pomembno prispeva h gospodarski rasti. Ob izboljševanju razmer na trgu dela se povečuje zaupanje potrošnikov, kar se v zadnjem letu odraža zlasti na rasti nakupov tistih dobrin, ki je v krizi najbolj zastala: osebni avtomobili, oprema za stanovanja, komunikacijske in računalniške naprave ter…
Ekonomsko ogledalo 8/2016
Gospodarska aktivnost v Sloveniji se nadalje krepi, pri čemer ključna dejavnika ostajata izvoz in potrošnja gospodinjstev. Ob ugodnih razmerah se razmere na trgu dela izboljšujejo hitreje kot lani. Okrevanje gospodarstva je torej vse bolj široko osnovano. Izjema so finančni trgi, kjer se medletno krčenje obsega kreditov domačim nebančnim sektorjem…
Ekonomsko ogledalo 7/2016
V zadnjih mesecih se nadaljuje okrevanje gospodarstva in izboljševanje razmer na trgu dela. Od ugodnih gibanj pa izstopajo investicije, ki bodo letos nižje kot lani: to na UMAR pripisujemo predvsem nižjim javnim investicijam ob prehodu na novo finančno perspektivo, pa tudi neizkoriščenim potencialom pri zasebnih investicijah. To je delno povezano z…
Ekonomsko ogledalo 6/2016
Okrevanje gospodarske aktivnosti postaja vse bolj široko osnovano. Tako so predelovalne dejavnosti po skoraj osmih letih v poletnih mesecih presegle predkrizno raven proizvodnje. Aktivnost se krepi tudi v storitvenih dejavnostih, v zadnjih mesecih pa tudi v gradbeništvu. Vse to se zrcali v povečanem številu delovno aktivnih, ki je tako že doseglo…
Ekonomsko ogledalo 5/2016
V Sloveniji in tudi celotnem evrskem območju se je rast gospodarske aktivnosti nadaljevala tudi na začetku drugega četrtletja. Obeti ostajajo večinoma ugodni, negotovost pa povečuje odločitev Združenega kraljestva za izstop iz EU. Na domačem trgu dela še naprej narašča število delovno aktivnih; pod vplivom visoke rasti produktivnosti pa se je…
Ekonomsko ogledalo 4/2016
Ob nadaljnji rasti gospodarske aktivnosti v Sloveniji v prvem letošnjem četrtletju se še naprej izboljšujejo tudi razmere na trgu dela. Število delovno aktivnih se je ponovno povečalo v večini dejavnosti zasebnega sektorja, kjer so zabeležili tudi precejšnjo rast plač. Na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj analiziramo tudi poslovne…
Ekonomsko ogledalo 3/2016
Rast gospodarske aktivnosti se je na začetku leta nadaljevala tako v evrskem območju kot v Sloveniji. Na domačem trgu dela se je število delovno aktivnih povečalo v večini dejavnosti zasebnega sektorja, kjer se povečuje tudi povprečna bruto plača. V Ekonomskem ogledalu, ki smo ga danes izdali na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj,…
Ekonomsko ogledalo 2/2016
Podobno kot v evrskem območju so se tudi v Sloveniji na začetku letošnjega leta kazalniki gospodarske aktivnosti večinoma nadalje izboljšali. Na trgu dela se nadaljujejo ugodna gibanja, število delovno aktivnih se je nadalje povečalo v večini dejavnosti zasebnega sektorja in nekaterih javnih storitvah. Januarja je bila ponovno višja tudi povprečna…
Ekonomsko ogledalo 1/2016
V Sloveniji se je večina gospodarskih kazalnikov proti koncu leta 2015 ohranila na doseženi ravni. Na trgu dela se je rast števila delovno aktivnih do novembra nadaljevala, zmanjševanje števila registriranih brezposelnih pa je na prehodu v leto 2016 zastalo. Na finančnih trgih so se lani povečali krediti gospodinjstvom, padec kreditov podjetjem in…
Ekonomsko ogledalo - december 2015
Na prehodu v zadnje četrtletje lani so se vrednosti gospodarskih kazalnikov v Sloveniji večinoma ohranile na doseženih ravneh. Glavni dejavnik rasti ostaja izvoz, nadaljuje se tudi okrevanje potrošnje v segmentu trajnih dobrin, ki se je v času krize najbolj zmanjšala. Na trgu dela, kjer se sicer nadaljuje postopno okrevanje, gibanje povprečne bruto…