Kratke analize
Kratke analize so tematske avtorske objave. Obravnavajo aktualne vsebine, ki zaslužijo večjo pozornost in zanimajo širšo javnost. Običajno se nanašajo na objavljene kazalnike in dokumente ali pa gre za spremljanje učinkov aktualnih dogodkov. Avtorji prispevkov so strokovnjaki Urada RS za makroekonomske analize in razvoj.
Kazalniki rodnosti v Sloveniji
Rodnost je ena izmed treh ključnih komponent demografskega razvoja. V preteklem stoletju so družbene spremembe povzročile večje spremembe rodnostnega obnašanja, stopnja rodnosti se je zmanjšala, ženske pa so ob rojstvu otrok postajale vse starejše. Manjše število rojstev privede do manj žensk v…
Vpliv razmer na trgu dela na zaposlovanje oseb z invalidnostmi in kakovost njihovega življenja
Po zadnjih ocenah Eurostata vsak četrti odrasel prebivalec EU živi z eno od oblik invalidnosti, kar pomeni 101 milijon ljudi. Članice EU so kot pogodbenice Konvencije o pravicah invalidov in s sprejetjem nove Evropske strategije o pravicah invalidov za obdobje 2021–2030 ter evropskega stebra…
Analiza poslovanja predelovalnih družb v letu 2023
V kratki analizi proučimo statistične podatke iz bilanc stanja in izkaza poslovnega izida gospodarskih družb v predelovalnih dejavnostih (C), ki so ena največjih dejavnosti slovenskega gospodarstva. Analiza poslovanja in premoženjsko-finančnega položaja predelovalnih družb zajema obdobje po letu…
Poslovanje gostinskih podjetij do leta 2023
V kratki analizi predstavljamo poslovanje gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov v gostinstvu v obdobju 2008–2023, pri čemer je glavni poudarek na analizi poslovanja med in po epidemiji. Analiziramo statistične podatke iz bilanc stanja in izkaza poslovnega izida gospodarskih družb, ki…
Ekološki odtis
Ekološki odtis (ang. Ecological Footprint) je metoda vrednotenja vplivov človekove dejavnosti na okolje in naravne vire. Predstavlja vrsto računovodstva, ki dokumentira ekološko uspešnost družbe. Izpostavlja meje narave, s čimer usmerja k bolj trajnostnemu gospodarstvu. Na znanstveno potrjeni…
Poslovanje trgovskih gospodarskih družb do leta 2023
V kratki analizi proučimo statistične podatke iz bilanc stanja in izkaza poslovnega izida gospodarskih družb v dejavnosti trgovina ter vzdrževanje in popravila motornih vozil (G), ki po deležu dodane vrednosti, neto čistega dobička in števila zaposlenih v celotni vrednosti vseh gospodarskih družb…
Dostopnost osnovnih storitev
Evropski parlament, Svet EU in Evropska komisija so leta 2017 na vrhu v Göteborgu oblikovali evropski steber socialnih pravic (ESSP), kot odziv na posledice finančne in gospodarske krize (2008–2013), ki so negativno vplivale na kakovost življenja prebivalcev v Evropski uniji. ESSP temelji na 20…
Poslovanje gospodarskih družb prometa in skladiščenja do leta 2023
Gospodarske družbe prometa in skladiščenja (dejavnost H) so v letih pred epidemijo covida-19 dosegale velik neto čisti dobiček, ki pa se je ob zajezitvenih ukrepih ob epidemiji v letu 2020 prepolovil. Omejeno je bilo poslovanje mnogih prometnih dejavnosti, še posebej javnega avtobusnega,…
Vpliv rasti cen hrane na inflacijo
Pred izbruhom epidemije se je inflacija v Sloveniji več kot desetletje pretežno ohranjala nekoliko pod inflacijskim ciljem Evropske centralne banke (ECB). Po začetku epidemije se je pod vplivom padca gospodarske aktivnosti najprej znižala, v drugi polovici leta 2021 pa se je ob okrevanju…
Razlike v plačah med javnim in zasebnim sektorjem ter plačna premija
Analiza pokaže, da je v Sloveniji povprečna plača v javnem sektorju, podobno kot v drugih državah, višja kot v zasebnem sektorju. V obdobju 2005−2022 je bila povprečna plača v javnem za približno četrtino višja od povprečne plače v zasebnem sektorju.
Na razliko v višini povprečne plače v javnem in…