Finančni trgi in cene
Finančna kriza je pokazala številna strukturna neskladja na področju bančnega in podjetniškega sektorja. Z začetkom sanacije bank in privatizacije so bili narejeni pomembni koraki njunega prestrukturiranja. Finančni sistem je v zadnjih letih deloval v razmerah izrazito ekspanzivno naravnane denarne politike, ki je sledila izzivom v gospodarstvu. V razmerah naraščajoče inflacije so se centralne banke odzvale s pospešeno normalizacijo denarne politike, ki predstavlja dodaten izziv tako za gospodarsko aktivnost kot tudi za ohranjanje finančne stabilnosti.
Vpliv rasti cen hrane na inflacijo
Pred izbruhom epidemije se je inflacija v Sloveniji več kot desetletje pretežno ohranjala nekoliko pod inflacijskim ciljem Evropske centralne banke (ECB). Po začetku epidemije se je pod vplivom padca gospodarske aktivnosti najprej znižala, v drugi polovici leta 2021 pa se je ob okrevanju gospodarstva začela postopoma krepiti, ko ponudba ni uspela slediti povečanemu povpraševanju. To je povzročilo…
Poročilo o razvoju 2024
V Sloveniji sta močnemu pokovidnemu odboju gospodarstva, ki je bilo ob okrevanju v trgovinskih partnericah izdatno podprto tudi z ukrepi fiskalne politike, v razmerah energetske krize v letih 2022 in 2023 sledila umiritev gospodarske rasti ter vzpon inflacije. Vpliv rastočih stroškovnih pritiskov na konkurenčnost in zmanjšane kupne moči prebivalstva so blažili ukrepi podpore podjetjem in…
Kriza, stečaji in plačilna sposobnost poslovnih subjektov v Sloveniji in EU
V letu 2020 je izbruh epidemije covida-19 povzročil svetovno gospodarsko krizo. Države so med epidemijo podjetjem in prebivalstvu pomagale s številnimi interventnimi ukrepi in državnimi fiskalnimi podporami. V letu 2020 so se dobički gospodarskih družb v Sloveniji občutno zmanjšali. Število stečajev poslovnih subjektov se je v drugem četrtletju 2020 sicer zmanjšalo in kljub povečanju v letih 2021…
Vpliv salda tekočega računa in drugih dejavnikov na mednarodne naložbe Slovenije
Stanje mednarodnih naložb ali mednarodna investicijska pozicija Slovenije izkazuje stanje celotnih terjatev in obveznosti, ki jih ima domače gospodarstvo do tujine ob koncu vsakega leta, s strukturo, ki je enaka strukturi finančnega računa plačilne bilance. Položaj mednarodnih naložb je pomemben pokazatelj finančnega stanja in kreditne sposobnosti gospodarstva. Neto pozicija stanja mednarodnih…
Poročilo o razvoju 2023
Slovensko gospodarstvo je ob podpori ekspanzivno naravnane fiskalne politike po epidemiji hitro okrevalo. BDP na prebivalca po kupni moči je lani dosegel 92 % povprečja EU, kar je največ doslej. Ukrepi za podporo prebivalstvu med epidemijo in energetsko draginjo so močno ublažili vpliv obeh kriz na socialni in materialni položaj prebivalstva. Javnofinančni položaj se je po umiku ukrepov za…
Poročilo o razvoju 2022
Slovensko gospodarstvo je v letu 2021, ob podpori obsežnih vladnih ukrepov, hitro okrevalo, kar je ohranilo razmeroma stabilen materialni in finančni položaj prebivalstva. Breme epidemije, ki ga je prevzela država, pa se je odrazilo v visokem javnofinančnem primanjkljaju in povečanju dolga sektorja država, zlasti v letu 2020. Glavni izziv ostaja zmanjšanje razvojne vrzeli za povprečjem EU.…
Mednarodne naložbe Slovenije
Stanje mednarodnih naložb ali mednarodna investicijska pozicija Slovenije izkazuje stanje celotnih terjatev in obveznosti, ki jih ima domače gospodarstvo do tujine ob koncu vsakega leta, s strukturo, ki je enaka strukturi finančnega računa plačilne bilance. Položaj mednarodnih naložb je tudi pomemben barometer finančnega stanja in kreditne sposobnosti gospodarstva.
V analizi prikazujemo stanja…
Poročilo o razvoju 2021
Poročilo o razvoju – publikacija, ki jo vsako leto pripravimo na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj in ki spremlja uresničevanje Strategije razvoja Slovenije 2030 – prinaša pomembna priporočila razvojni politiki. Kratkoročne prednostne naloge ekonomske politike so še naprej precej povezane s preprečevanjem širjenja bolezni covid-19 in blaženjem njenih družbeno-gospodarskih posledic. Ti…
Kriza in insolventnost poslovnih subjektov
Izbruh pandemije covid-19 v letu 2020 je izrazito vplival na svetovno gospodarsko aktivnost, pri čemer slovensko gospodarstvo ni bilo izvzeto. Sedanje poslabšanje gospodarskih razmer je v določeni meri podobno tistemu v obdobju 2008-2009, ko je svet zajela najhujša finančno-gospodarska kriza od tridesetih let prejšnjega stoletja. Razlogi pa so različni, prav tako tudi odziv ukrepov za blaženje…
Izpostavljenost podjetniškega sektorja plačilni nesposobnosti v letu 2020
Izpostavljenost podjetniškega sektorja plačilni nesposobnosti se je v letu 2020 z nastopom koronavirusne krize precej povečala. Njeno povečanje uspešno blažijo ugodni pretekli poslovni rezultati podjetniškega sektorja – visoka donosnost, likvidnost in nizka zadolženost ter številni razmeroma zgodaj implementirani ukrepi za zagotavljanje pomoči in likvidnosti gospodarstvu, ki poskušajo slediti…