Ekonomsko ogledalo
Ekonomsko ogledalo je namenjeno sprotnemu objavljanju in komentiranju tekočih makroekonomskih podatkov pa tudi izbranim temam s področja ekonomskega, socialnega in okoljskega razvoja. V publikaciji obravnavamo ključne kazalce gospodarskih gibanj in spremljamo potek izvajanja ekonomske politike. Publikacija izhaja v slovenskem in angleškem jeziku.
Ekonomsko ogledalo 8/2019
Medletna rast BDP v prvih treh četrtletjih je bila 2,7-odstotna, kar je precejšnja upočasnitev glede na lani in blizu Jesenske napovedi UMAR za celotno letošnje leto (2,8 %). Sicer podatki o rasti BDP v tretjem četrtletju kažejo predvsem na hitrejše umirjanje rasti investicij, kot smo pričakovali. Rast izvoza se umirja v okviru pričakovanj, na…
Ekonomsko ogledalo 7/2019
Zaradi umirjanja rasti tujega povpraševanja je rast izvozno usmerjenih delov slovenskega gospodarstva letos skromnejša. V dejavnostih, povezanih predvsem z zasebno potrošnjo, se aktivnost večinoma krepi, rast trošenja gospodinjstev pa se ob nadaljnji rasti razpoložljivega dohodka nadaljuje. Rast zaposlenosti ostaja precej visoka predvsem zaradi…
Ekonomsko ogledalo 6/2019
Rast gospodarske aktivnosti se v Sloveniji nekoliko umirjeno nadaljuje, poslabšanje izvoznih pričakovanj pa se zaenkrat kaže v nižji rasti izvoza nekaterih segmentov blaga. Rasti blagovnega izvoza in uvoza ostajata razmeroma visoki, kar je po naši oceni v veliki meri povezano z večjo trgovsko in distribucijsko aktivnostjo pri medicinskih in…
Ekonomsko ogledalo 5/2019
Gospodarska aktivnost v Sloveniji se je v začetku drugega četrtletja v večini dejavnosti še naprej povečevala, rast industrijske proizvodnje pa je bila ob bolj umirjenem izvozu nižja kot v začetku leta. Aktivnost v gradbeništvu ostaja visoka, nadaljevala se je tudi visoka rast v večini storitvenih dejavnosti, ki so jo spodbujala pozitivna gibanja…
Ekonomsko ogledalo 4/2019
Rast slovenskega gospodarstva je v prvem četrtletju ostala visoka, prav tako se je nadaljevala rast izvoza in domače potrošnje. V nadaljevanju leta pričakujemo postopno umirjanje rasti v izvoznem delu gospodarstva, kakor smo tudi predvideli v naši pomladanski napovedi gospodarskih gibanj. Kazalniki uspešnosti poslovanja gospodarskih družb so lani…
Ekonomsko ogledalo 3/2019
Mednarodne institucije so v zadnjem mesecu še nekoliko znižale napovedi letošnje gospodarske rasti v evrskem območju. Negotovosti v mednarodnem okolju se še niso v večji meri odrazile v slovenskem gospodarstvu, se pa znižujejo predvsem pričakovanja. Glede na pričakovana gibanja v glavnih trgovinskih partnericah evrskega območja in poslabševanje…
Ekonomsko ogledalo 2/2019
Gospodarske razmere so bile v začetku leta ugodne. Razpoloženje v gospodarstvu od sredine lanskega leta ostaja skoraj nespremenjeno, z izjemo predelovalnih dejavnosti. V tem segmentu se je zaupanje znova poslabšalo zaradi nižjih izvoznih naročil, upočasnitev rasti v naših glavnih trgovinskih partnericah evrskega območja pa je vplivala na znižanje…
Ekonomsko ogledalo 1/2019
V slovenskem gospodarstvu so se razmere proti koncu lanskega leta še naprej izboljševale, a bolj umirjeno kot leta 2017. Predvsem se je upočasnila rast izvoza ob nižji rasti aktivnosti v naših glavnih trgovinskih partnericah, kar je povezano tudi z zastojem rasti proizvodnje v avtomobilski industriji, zlasti v Nemčiji. V povezavi z izvozom je bila…
Ekonomsko ogledalo 6/2018
Rast BDP evrskega območja je v tretjem četrtletju ostala skromna, IMF je oktobra nekoliko znižal napovedi gospodarske rasti v evrskem območju v letošnjem letu. V Sloveniji izvozni del gospodarstva raste počasneje, dejavnosti, ki so usmerjene bolj na domači trg, pa podobno kot lani. Ob nekoliko nižji gospodarski rasti in razmeroma nizki stopnji…
Ekonomsko ogledalo 5/2018
Po prekinitvi na začetku leta se v zadnjih mesecih v Sloveniji, podobno kot v evrskem območju, nadaljujejo nekoliko bolj ugodna gibanja. Ponovno se povečuje aktivnost v večini segmentov gospodarstva. Ob sicer zmernejši rasti delovno aktivnih se nadaljuje tudi izboljševanje razmer na trgu dela. Razmere na finančnih trgih ostajajo umirjene.