Ekonomsko ogledalo
Ekonomsko ogledalo je namenjeno sprotnemu objavljanju in komentiranju tekočih makroekonomskih podatkov pa tudi izbranim temam s področja ekonomskega, socialnega in okoljskega razvoja. V publikaciji obravnavamo ključne kazalce gospodarskih gibanj in spremljamo potek izvajanja ekonomske politike. Publikacija izhaja v slovenskem in angleškem jeziku.
Ekonomsko ogledalo 1/2016
V Sloveniji se je večina gospodarskih kazalnikov proti koncu leta 2015 ohranila na doseženi ravni. Na trgu dela se je rast števila delovno aktivnih do novembra nadaljevala, zmanjševanje števila registriranih brezposelnih pa je na prehodu v leto 2016 zastalo. Na finančnih trgih so se lani povečali krediti gospodinjstvom, padec kreditov podjetjem in…
Ekonomsko ogledalo - december 2015
Na prehodu v zadnje četrtletje lani so se vrednosti gospodarskih kazalnikov v Sloveniji večinoma ohranile na doseženih ravneh. Glavni dejavnik rasti ostaja izvoz, nadaljuje se tudi okrevanje potrošnje v segmentu trajnih dobrin, ki se je v času krize najbolj zmanjšala. Na trgu dela, kjer se sicer nadaljuje postopno okrevanje, gibanje povprečne bruto…
Ekonomsko ogledalo - november 2015
Ob nadaljnjem povečanju gospodarske aktivnosti v evrskem območju v tretjem četrtletju mednarodne inštitucije niso bistveno spremenile napovedi gospodarske rasti za prihodnje leto, opozarjajo pa na večja tveganja. Tudi v Sloveniji so se v tretjem četrtletju nadaljevala ugodna gospodarska gibanja, rast je presegla povprečje evrskega območja. Ob tem…
Ekonomsko ogledalo - oktober 2015
Kratkoročni kazalniki gospodarske aktivnosti v evrskem območju kažejo nadaljevanje sicer skromne rasti BDP v tretjem četrtletju, kazalniki razpoloženja ostajajo ugodni. V Sloveniji so se v tem obdobju gospodarski kazalniki z izjemo gradbeništva nadalje nekoliko izboljšali. Na trgu dela se število delovno aktivnih še naprej povečuje in se je letos…
Ekonomsko ogledalo - september 2015
Obeti za rast gospodarske aktivnosti v evrskem območju ostajajo ugodni, tveganja pa prihajajo predvsem iz mednarodnega okolja. V Sloveniji so kratkoročni kazalniki gospodarske aktivnosti z izjemo gradbeništva spodbudni. Še naprej se izboljšujejo razmere na trgu dela, v bančnem sistemu se je delež nedonosnih terjatev julija po večmesečni stagnaciji…
Ekonomsko ogledalo - julij in avgust 2015
V drugem četrtletju se je v evrskem območju in Sloveniji nadaljevalo okrevanje gospodarstva. Gibanja so bila v okviru pričakovanj, večina kazalnikov razpoloženja pa nakazuje nadaljevanje ugodnih gibanj tudi v drugi polovici leta. Na trgu dela v Sloveniji se še naprej povečuje število delovno aktivnih, rast plač pa je bila, zlasti v zasebnem…