Napoved gospodarskih gibanj
Napovedi so ena od strokovnih podlag za pripravo proračuna in vodenje ekonomske politike. Na voljo so za tekoče leto in dve prihajajoči leti. Na uradu jih pripravimo dvakrat letno (marca in septembra), v primeru izrednih dogodkov v domačem ali mednarodnem okolju pa pripravimo tudi tako imenovane vmesne napovedi.
Jesenska napoved gospodarskih gibanj 2024
Gospodarska rast se bo letos umirila (1,5 %) in bo nižja od naših pomladanskih pričakovanj (2,4 %). Pričakujemo, da bo skupna rast izvoza ob nižji rasti tujega povpraševanja in upadu izvoza storitev nižja kot v Pomladanski napovedi. Hkrati bo ob pritiskih zaradi rastočih stroškov dela na enoto proizvoda tudi letos nižja od rasti tujega…
Pomladanska napoved gospodarskih gibanj 2024
Gospodarska rast se bo letos okrepila (z lanskih 1,6 % na 2,4 %), vendar nekoliko manj, kot smo predvidevali jeseni (2,8 %). Na gospodarska gibanja bodo ugodno vplivali nadaljnja rast investicij, umirjanje inflacijskih pritiskov in okrevanje tujega povpraševanja, ki pa je nekoliko počasnejše od jesenskih pričakovanj. Pričakujemo okrevanje izvoza…
Jesenska napoved gospodarskih gibanj 2023
Gospodarska rast se letos umirja, zlasti v izvoznem delu gospodarstva, nižja kot lani je tudi rast zasebne potrošnje, nadaljuje pa se rast investicij v zgradbe in objekte. Za letos v Jesenski napovedi na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj predvidevamo 1,6-odstotno realno rast bruto domačega proizvoda (BDP), kar je malo manj, kot smo…
Pomladanska napoved gospodarskih gibanj 2023
Od jeseni se je negotovost glede oskrbe z energenti in cenovnih gibanj zmanjšala, skladno s tem so se izboljšali tudi obeti za gospodarsko rast v najpomembnejših trgovinskih partnericah, ki pa bo zlasti letos in tudi v prihodnjih dveh letih znatno nižja kot lani. Tudi v Sloveniji se bo gospodarska rast letos občutno umirila (z lanskih 5,4 % na 1,8…
Jesenska napoved gospodarskih gibanj 2022
Napoved smo pripravili v razmerah velike negotovosti, povezane predvsem z razmerami na energetskih trgih, ki se z nadaljevanjem vojne v Ukrajini zaostrujejo in vplivajo na poslabšanje gospodarskih obetov v naših najpomembnejših trgovinskih partnericah. Za letos v Jesenski napovedi na UMAR predvidevamo 5-odstotno rast BDP, kar je za 0,8 o. t. več…
Pomladanska napoved gospodarskih gibanj 2022
Pomladansko napoved gospodarskih gibanj smo pripravili v razmerah visoke negotovosti zaradi vojne v Ukrajini. Po globokem padcu leta 2020 in močnem lanskem odboju za letos predvidevamo 4,2-odstotno rast BDP, kar je za 0,5 o. t. nižje kot v Jesenski napovedi. Že pred začetkom vojne v Ukrajini smo pričakovali umiritev rasti, na kar so poleg visoke…
Jesenska napoved gospodarskih gibanj 2021
Gospodarski obeti se izboljšujejo, za letos pričakujemo 6,1-odstotno rast BDP. Predvsem zaradi višjih napovedi v mednarodnem okolju, hitrejše rasti aktivnosti od pričakovane, zlasti v drugem četrtletju in tudi v poletnih mesecih, ter ob nadaljnjem prilagajanju podjetij in potrošnikov spremenjenim razmeram, je napoved višja, kot smo predvideli v…
Pomladanska napoved gospodarskih gibanj 2021
Po lanskem globokem upadu gospodarske aktivnosti za letos predvidevamo 4,6-odstotno rast BDP. Okrevanje naj bi se ob predpostavkah izboljšanja epidemiološke situacije in postopoma večje precepljenosti prebivalstva začelo v drugem četrtletju in v drugi polovici leta pospešilo – takšne so tudi predpostavke osrednjih napovedi za glavne trgovinske…
Zimska napoved gospodarskih gibanj 2020
Na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) v Zimski napovedi za letos predvidevamo 6,6-odstotni upad BDP. Po globokem padcu v drugem četrtletju je gospodarstvo v tretjem okrevalo bolj, kot smo pričakovali. Za zadnje četrtletje pričakujemo ponovni upad, ki pa bo manjši od spomladanskega, k čemur prispevajo tudi prilagoditve podjetij in…
Jesenska napoved gospodarskih gibanj 2020
Na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) v Jesenski napovedi za letos predvidevamo 6,7-odstotni upad BDP. Od junija so se napovedi za najpomembnejše trgovinske partnerice za letos nekoliko izboljšale, z okrevanjem aktivnosti in zlasti z dogovorom na EU ravni o finančnem paketu za okrevanje evropskega gospodarstva so se v obdobju od…