Kratke analize
Kratke analize so tematske avtorske objave. Obravnavajo aktualne vsebine, ki zaslužijo večjo pozornost in zanimajo širšo javnost. Običajno se nanašajo na objavljene kazalnike in dokumente ali pa gre za spremljanje učinkov aktualnih dogodkov. Avtorji prispevkov so strokovnjaki Urada RS za makroekonomske analize in razvoj.
Stanje na področjih Strategije dolgožive družbe
Vlada Republike Slovenije je leta 2017 sprejela Strategijo dolgožive družbe, ki je podala usmeritve za oblikovanje ukrepov odzivanja na demografske spremembe. Strategija dolgožive družbe je predvidevala tudi izdelavo akcijskega načrta za uresničevanje, vendar doslej še ni bil pripravljen. Namen tega…
Projekcije EUROPOP2023 in demografska slika Slovenije
Eurostat je konec marca 2023 objavil nove projekcije prebivalcev do leta 2100. Projekcije pomenijo predviden prihodnji demografski razvoj ob določenih predpostavkah in ne predstavljajo napovedi, pomembne pa so predvsem z vidika analiziranja izzivov, ki jih povzroča spreminjanje starostne strukture…
Vpliv salda tekočega računa in drugih dejavnikov na mednarodne naložbe Slovenije
Stanje mednarodnih naložb ali mednarodna investicijska pozicija Slovenije izkazuje stanje celotnih terjatev in obveznosti, ki jih ima domače gospodarstvo do tujine ob koncu vsakega leta, s strukturo, ki je enaka strukturi finančnega računa plačilne bilance. Položaj mednarodnih naložb je pomemben…
Analiza zunanjetrgovinske menjave z Rusijo od začetka vojne v Ukrajini
Ruska agresija v Ukrajini je sprožila močan mednarodni odziv s posledicami na mednarodno trgovino in gospodarsko aktivnost. EU, ZDA in nekatera druga pomembnejša svetovna gospodarstva so se že konec februarja 2022 odzvali z uvedbo obsežnih sankcij, ki naj bi Rusijo finančno in gospodarsko osamile.…
Analiza poslovanja predelovalnih družb v letu 2022
V kratki analizi proučimo statistične podatke iz bilanc stanja in izkaza poslovnega izida gospodarskih družb v predelovalnih dejavnostih (C), ki so ena največjih dejavnosti slovenskega gospodarstva. Analiza poslovanja in premoženjsko-finančnega položaja predelovalnih družb zajema obdobje po letu…
Poslovanje trgovskih gospodarskih družb do leta 2022
V kratki analizi proučimo statistične podatke iz bilanc stanja in izkaza poslovnega izida gospodarskih družb v dejavnosti trgovina ter vzdrževanje in popravila motornih vozil (G), ki po deležu dodane vrednosti, neto čistega dobička in števila zaposlenih v celotni vrednosti vseh gospodarskih družb…
Poslovanje gospodarskih družb prometa in skladiščenja do leta 2022
V kratki analizi proučujemo statistične podatke iz bilanc stanja in izkaza poslovnega izida gospodarskih družb v dejavnosti promet in skladiščenje (H), ki po dodani vrednosti, dobičku in številu zaposlenih spada med pomembnejše dejavnosti slovenskega gospodarstva. Po ustvarjeni dodani vrednosti,…
Delovni čas in opravljene delovne ure v luči možnega skrajšanja
V zadnjih 150 letih je prišlo do skrajšanja delovnega časa, kar po mnenju nekaterih strokovnjakov predstavlja porazdeljevanje učinkov, ki jih prinaša višja produktivnost zaradi tehnološkega napredka. V večini držav je bilo leta 2021 zakonsko določeno maksimalno tedensko število delovnih ur 40,…
Kakšen je obseg razpoložljivih kapacitet na trgu dela?
V analizi preverimo obseg izkoriščenosti domačih kapacitet na trgu dela, kar je pomembna informacija v trenutnih razmerah velikega pomanjkanja delovne sile. To naredimo s pomočjo stopnje brezposelnosti, ki je običajni kazalnik obsega razpoložljivosti delovne sile, in dveh alternativnih ter…
Poslovanje gostinskih podjetij med epidemijo covida-19
Od pomladi 2020 se je Slovenija spoprijemala z več valovi okužb s koronavirusom, ki so jih zaznamovali tudi strogi ukrepi za omejitev širjenja okužb. Med storitvami, katerih delovanje je bilo od sredine marca 2020 pa do sredine februarja 2022 zaradi epidemije močno omejeno, je bilo tudi gostinstvo.…