Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 21. do 25. novembra 2022: gospodarska klima, cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev in povprečna bruto plača na zaposlenega

Slabšanje razpoloženja v gospodarstvu se je novembra prekinilo, s povišanjem kazalnikov zaupanja v vseh segmentih. Ob tem vrednost kazalnika gospodarske klime ostaja še precej nižja kot pred letom, kar je povezano predvsem z medletno nižjim zaupanjem v predelovalnih dejavnostih in med potrošniki. Po skoraj dveh letih neprekinjene rasti so se cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev oktobra znižale, a je medletna rast ostala razmeroma visoka. Povprečna bruto plača je bila ob visoki inflaciji septembra medletno realno nižja, upad je bil večji v javnem sektorju zaradi vpliva visoke lanske osnove, povezane z izplačili dodatkov zaradi epidemije covid-19.

Slabšanje gospodarske klime se je novembra prekinilo. V primerjavi z mesecem prej se je zaupanje povišalo v večini dejavnosti, višje je bilo tudi zaupanje med potrošniki. Ocenjujemo, da je to povezano tudi z zmanjšanjem negotovosti glede dobav energentov to zimo. Medletno višje je zaupanje v trgovini na drobno, storitvenih dejavnostih in gradbeništvu, precej nižje pa ostaja v predelovalnih dejavnostih in med potrošniki. Pri predelovalnih dejavnostih to povezujemo z aktualnimi razmerami v mednarodnem okolju (visoke cene surovin in energentov, negotovost glede gospodarske rasti v glavnih trgovinskih partnericah), pri potrošnikih pa z zmanjševanjem kupne moči zaradi visokih cen.

Cene proizvodov slovenskih proizvajalcev so oktobra na mesečni ravni, po skoraj dveh letih neprekinjene rasti, ostale nespremenjene, medletna rast ostaja visoka (20,6 %), a se je v zadnjem mesecu nekoliko znižala. Ob umirjanju gospodarske aktivnosti je k temu prispevalo predvsem postopno upočasnjevanje medletne rasti cen proizvodov v skupini surovin (20,9 %) in investicij (10 %). Rasti cen energentov (96,4 %) in proizvodov za široko porabo (13,5 %) pa so bile še nekoliko višje. Na domačih trgih se medletna rast cen od maja letos giblje okrog 25 %, nekoliko izraziteje pa se je rast cen v tem obdobju umirila na tujih trgih, kjer je bila oktobra medletno 16-odsotna.

Ob visoki inflaciji je bila septembra povprečna bruto plača medletno realno nižja za 3,5 %; v javnem sektorju je bilo znižanje večje kot v zasebnem. V zasebnem sektorju je bil realni medletni upad (2,9 %) nekoliko manjši kot prejšnje mesece, najmanjši je bil v prometu in skladiščenju ter drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih, kjer je pomanjkanje delovne sile veliko. V javnem sektorju pa je bil medletni upad (4,5 %) realno opazno manjši kot v prejšnjih mesecih, kar je povezano z medletnim učinkom prenehanja izplačevanja večine epidemičnih dodatkov julija lani. Upad je bil najmanjši v zdravstvu in socialnem varstvu, kjer so se decembra 2021 zaradi reševanja kadrovskih težav plače zvišale. Nominalno je bila bruto plača septembra medletno višja za 6,1 %, od tega v javnem sektorju za 5 % in v zasebnem za 6,8 %.