Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 22. do 26. maja 2023: gospodarska klima in povprečna bruto plača na zaposlenega

Vrednost kazalnika gospodarske klime se je maja še nekoliko znižala, negativen vpliv so imeli kazalniki zaupanja v predelovalnih dejavnostih, trgovini na drobno in v gradbeništvu. Po dveh mesecih pozitivne rasti je bila povprečna bruto plača marca medletno realno nižja za 1,2 %, na kar je vplivala predvsem nekoliko višja lanska osnova in medletno zvišanje inflacije. Kljub medletnemu realnemu znižanju marca je ostala v povprečju prvega četrtletja medletno realno nekoliko višja.

Vrednost kazalnika gospodarske klime se je maja še nekoliko znižala (za 0,2 o. t.), nižja je bila tudi medletno (za 5,5 o. t.). V primerjavi z mesecem prej je bil vpliv kazalnikov zaupanja v predelovalnih dejavnostih, trgovini na drobno in v gradbeništvu negativen, vpliv kazalnika zaupanja med potrošniki in v storitvenih dejavnostih pa pozitiven. V primerjavi z majem lani je bilo zaupanje višje le med potrošniki. Podjetja v predelovalnih dejavnostih in gradbeništvu poročajo o poslabšanju kazalnika skupnih naročil, povezanim z negotovimi gospodarskimi razmerami in šibkim tujim povpraševanjem. V predelovalnih dejavnostih se je poslabšal tudi kazalnik zalog končnih izdelkov, v trgovini na drobno kazalnik prodaje, v gradbeništvu pa so na poslabšanje zaupanja vplivala slabša pričakovanja glede zaposlovanja. 

Povprečna bruto plača je bila marca, po dveh mesecih pozitivne rasti, ponovno medletno realno nižja za 1,2 %. Na to je vplivala predvsem nekoliko višja osnova iz marca 2022 in medletno zvišanje inflacije. V zasebnem sektorju je bila povprečna bruto plača medletno realno nižja za 1 %. Najvišja je bila rast v gostinstvu, dejavnosti z velikim pomanjkanjem delovne sile. Tudi v javnem sektorju so bile bruto plače medletno realno nekoliko nižje (za 1,5 %). Nominalno je bila povprečna bruto plača marca medletno višja za 9,2 %, v javnem sektorju za 8,8 %, v zasebnem pa za 9,4 %. V prvem četrtletju je bila medletno zabeležena skromna realna rast (0,5 %, v zasebnem za 1 % ob znižanju v javnem sektorju za 1,4 %).