Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 20. do 24. maja 2024: cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev in povprečna bruto plača na zaposlenega

Cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev so se aprila ob višjih cenah blaga za široko porabo na mesečni ravni drugič zapored malenkost povišale (0,1 %), medletni upad je bil še nekoliko manjši kot v preteklih mesecih (– 2,9 %). Povprečna bruto plača je bila marca medletno nominalno višja za 6,4 %, realno pa za 2,7 %, v zasebnem sektorju za 3,5 %, v javnem za 1,3 %. V prvih treh mesecih je bila nominalna rast povprečne bruto plače (7,1 %) nižja kot v prejšnjih četrtletjih.
 

Cene industrijskih proizvodov so se aprila na mesečni ravni drugič zapored malenkost povišale (0,1 %), medletni upad pa se je še nekoliko zmanjšal (–2,9 %). Na mesečno rast so vplivale za 0,5 % višje cene blaga za široko porabo, predvsem trajnega blaga, ki se je podražilo za 1,6 %, cene proizvodov za investicije in surovin pa so ostale nespremenjene. Energenti so se zaradi nižjih cen koksa in naftnih derivatov (–2,7 %) mesečno pocenili za 0,5 %. Medletno je bil nekoliko manjši padec cen surovin (– 5,5 %) in energentov (–9,4 %), rast cen proizvodov za investicije (0,7 %) in široko porabo (1,2 %) pa se je okrepila. Cene industrijskih proizvodov so bile na domačem trgu medletno nižje za 3,8 %, na tujih trgih pa za 1,9 %. Manjši padec na tujih trgih je bil predvsem posledica višjih cen na trgih izven evrskega območja (2,7 %), znižanje cen v evrskem območju (–3,6 %) pa je bilo primerljivo znižanju na domačem trgu.

Medletna realna rast povprečne bruto plače je bila marca (2,7 %) nekoliko nižja kot v prvih dveh mesecih. Ob malenkost višji inflaciji je bila to predvsem posledica visoke lanske osnove zaradi višjega dviga minimalne plače v začetku lanskega leta kot letos. V zasebnem sektorju je bila povprečna bruto plača marca letos medletno realno višja za 3,5 %. Najvišja rast je bila v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih in  predelovanih dejavnostih. V javnem sektorju je bila realna rast 1,3-odstotna. Nominalna medletna rast povprečne bruto plače (6,4 %) je bila nekoliko nižja kot v prejšnjih mesecih. V zasebnem sektorju je znašala 7,2 %, v javnem pa 5 %. V prvih treh mesecih je bila v povprečju plača nominalno medletno višja za 7,1 %, kar je manj kot v prejšnjih četrtletjih.