Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 17. do 21. oktobra 2022: gospodarska klima, vrednost davčno potrjenih računov, cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev in število delovno aktivnih oseb

Gospodarska klima se slabša, medletni upad zaupanja je najizrazitejši med potrošniki in v predelovalnih dejavnostih, v primerjavi z lanskim oktobrom je višje le zaupanje v trgovini na drobno, čeprav se je v primerjavi s preteklim mesecem v tem segmentu zaupanje najbolj poslabšalo. Vrednost davčno potrjenih računov je bila med 2. in 15. oktobrom 2022 ob visoki rasti cen medletno nominalno višja za 14 %, k nekoliko okrepljeni rasti že od sredine septembra prispeva nizka osnova zaradi zaostritve epidemičnih ukrepov lansko jesen. Septembra se je po nekajmesečnem upočasnjevanju medletna rast cen slovenskih proizvajalcev pod vplivom rasti cen energentov zopet nekoliko okrepila (na 21,3 %). Medletna rast števila delovno aktivnih oseb je bila avgusta dvoodstotna, podobno kot prejšnja dva meseca, in nekoliko nižja kot v začetku leta. V prvih osmih mesecih je v povprečju število delovno aktivnih medletno višje za 2,8 %.

Gospodarska klima se je oktobra še poslabšala in ostala pod dolgoletnim povprečjem. V primerjavi z mesecem prej se je zaupanje najbolj poslabšalo v trgovini na drobno, sledijo predelovalne in storitvene dejavnosti. Malenkost bolj optimistično kot septembra je bilo razpoloženje med potrošniki, izboljšalo se je tudi v gradbeništvu. Medletno ostaja višje le zaupanje v trgovini na drobno, v ostalih dejavnostih pa je precej nižje kot pred letom. Največji medletni upad zaupanja je med potrošniki, kjer je na ravni iz aprila 2020, in v predelovalnih dejavnostih. Potrošniki so ob visoki inflaciji vse bolj pesimistični glede prihodnjih gospodarskih razmer v državi in finančnega stanja v gospodinjstvih, predelovalna podjetja pa ob visokih cenah energentov in ostalih surovin ter težavah v dobavnih verigah zmanjšujejo ocene o pričakovani proizvodnji in izvozu.

Nominalna vrednost davčno potrjenih računov je bila med 2. in 15. oktobrom 2022 ob visoki rasti cen medletno višja za 14 %, glede na enako obdobje 2019 pa za 16 %. Medletna rast je bila podobna kot v preteklih dveh tednih, ko se je nekoliko okrepila, kar je bila predvsem posledica nižje lanske osnove zaradi razširitve pogoja PCT na uporabnike večine storitev sredi lanskega septembra. K medletni rasti je največ prispevala 13-odstotna nominalna rast v trgovini, kjer je bilo izdanih več kot tri četrtine skupne vrednosti davčno potrjenih računov. Na rast je pomembneje vplivala tudi skoraj podvojena rast prodaje v gostinstvu (18 %), kar je bila predvsem posledica visoke rasti pri strežbi jedi in pijač.

Medletna rast cen proizvodov slovenskih proizvajalcev se je v preteklih mesecih postopoma upočasnjevala, septembra pa se je ponovno nekoliko okrepila (na 21,3 %). Na to je v veliki meri vplivala ponovno višja rast cen na domačem trgu, kjer so se tako kot avgusta najizraziteje okrepile cene v skupini energentov (medletno višje za približno 1,1-krat), nekoliko pa tudi rast cen proizvodov za široko porabo (16,9 %). Medletna rast cen proizvodov v skupinah surovin (19,8 %) in investicij (10,5 %) pa se je ob umirjanju gospodarske aktivnosti še naprej postopoma upočasnjevala. Cene na tujih trgih so na medletni ravni naraščale s podobno dinamiko kot avgusta. Izstopala je predvsem visoka, skoraj 30-odstotna, mesečna rast cen v skupini energentov (medletno 23,3 %), a je njihov prispevek k skupni rasti zaradi nizke uteži (1,8 %) razmeroma majhen. Medletna rast cen v skupinah surovin (25,4 %) in proizvodov za široko porabo (8,4 %) pa se je nekoliko upočasnila.

Medletna rast števila delovno aktivnih oseb je bila avgusta podobna kot prejšnja dva meseca (2,3 %) in nekoliko nižja kot v začetku leta. Visoka je ostala v gradbeništvu, dejavnosti z velikim pomanjkanjem delovne sile. K skupni rasti delovno aktivnih vedno več prispeva zaposlovanje tujih državljanov – njihov medletni prispevek je bil avgusta že 73 %. Posledično narašča tudi delež tujcev med vsemi delovno aktivnimi, v zadnjem letu se je povečal za 1,4 o. t. na 13,6 %. Po deležu tujcev izstopajo gradbeništvo (47 %), promet in skladiščenje (32 %) ter druge raznovrstne poslovne dejavnosti (26 %). V povprečju prvih osmih mesecev je bilo število delovno aktivnih medletno višje za 2,8 %.