Kratke analize
Kratke analize so tematske avtorske objave. Obravnavajo aktualne vsebine, ki zaslužijo večjo pozornost in zanimajo širšo javnost. Običajno se nanašajo na objavljene kazalnike in dokumente ali pa gre za spremljanje učinkov aktualnih dogodkov. Avtorji prispevkov so strokovnjaki Urada RS za makroekonomske analize in razvoj.
Poslovanje gostinskih podjetij med epidemijo covida-19
Od pomladi 2020 se je Slovenija spoprijemala z več valovi okužb s koronavirusom, ki so jih zaznamovali tudi strogi ukrepi za omejitev širjenja okužb. Med storitvami, katerih delovanje je bilo od sredine marca 2020 pa do sredine februarja 2022 zaradi epidemije močno omejeno, je bilo tudi gostinstvo.…
Analiza poslovanja predelovalnih družb v letu 2021
V kratki analizi proučimo statistične podatke iz bilanc stanja in izkaza poslovnega izida gospodarskih družb v predelovalnih dejavnostih (C), ki so ena največjih dejavnosti slovenskega gospodarstva. Analiza poslovanja in premoženjsko-finančnega položaja predelovalnih družb zajema obdobje po letu…
Poslovanje gospodarskih družb prometa in skladiščenja v letu 2021
Gospodarske družbe prometa in skladiščenja so zadnja leta pred epidemijo covida-19 dosegale velik neto čisti dobiček, ki pa se je ob zajezitvenih ukrepih ob epidemiji v letu 2020 prepolovil. Omejeno je bilo poslovanje mnogih prometnih dejavnosti, še posebej javnega avtobusnega, železniškega in…
Analiza poslovanja trgovskih gospodarskih družb v letu 2021
V kratki analizi proučimo statistične podatke iz bilanc stanja in izkaza poslovnega izida gospodarskih družb v dejavnosti trgovina ter vzdrževanje in popravila motornih vozil (G), ki po deležu dodane vrednosti, neto čistega dobička in števila zaposlenih v celotni vrednosti vseh gospodarskih družb…
Ali sektorske kolektivne pogodbe lahko vplivajo na agregatno rast plač v luči visoke inflacije?
V analizi skušamo odgovoriti na vprašanje, ali lahko kolektivne pogodbe na ravni dejavnosti zasebnega sektorja, ki določajo osnovne plače delavcev, v trenutnih razmerah visoke rasti cen preko indeksacije predstavljajo tveganje za višjo agregatno rast plač, s tem pa na nastanek še dodatnih pritiskov…
Gibanje plač v državah EU v obdobju 2015–2021
V obdobju 2015–2019 so se plače v skoraj vseh državah realno povečevale, največja so bila povišanja v državah z nižjimi plačami in velikimi povečanji zakonsko določene minimalne plače. Z izbruhom epidemije leta 2020 so se plače v nekaterih državah znižale predvsem v zasebnem sektorju, na kar so…
COVID-19, osebna zaposlitvena situacija in raziskave Eurobarometra
Ta kratka analiza podrobneje analizira Eurobarometrov kazalnik ocena zadovoljstva z osebno zaposlitveno situacijo, kot dodatni vir podatkov o situaciji na trgu dela v luči povečane negotovosti, v luči potrebe po sočasnih podatkih in hkrati oteženim načinom zbiranja podatkov zaradi pandemije…
Prilagajanje trga dela v državah EU v covid-19 krizi
Padec gospodarske aktivnosti po izbruhu epidemije leta 2020 v državah EU je sprožil prilagajanje trga dela – število brezposelnih se je povečalo, zaposlenost pa v večini držav zmanjšala. Zmanjšanje števila zaposlenih je bilo bistveno manjše od zmanjšanja števila opravljenih delovnih ur. K temu je…
Ekološki odtis v statističnih regijah Slovenije
Ekološki odtis, ki ga izračunava Global Footprint Network (Omrežje za globalni ekološki odtis), je sintezni kazalnik trajnostnega razvoja. Pove nam, koliko naravnih virov in biosistemskih storitev je potrebnih za vzdrževanje obstoječega načina življenja. Potrebe po naravnih virih se ob hitrem…
Mednarodne naložbe Slovenije
Stanje mednarodnih naložb ali mednarodna investicijska pozicija Slovenije izkazuje stanje celotnih terjatev in obveznosti, ki jih ima domače gospodarstvo do tujine ob koncu vsakega leta, s strukturo, ki je enaka strukturi finančnega računa plačilne bilance. Položaj mednarodnih naložb je tudi…