Novice


Novice

Gibanje cen v februarju umirjeno

Po več zaporednih mesecih visoke rasti je bilo gibanje cen v februarju relativno umirjeno in primerljivo s povišanji cen v tem mesecu v preteklih letih. Na medletni ravni največji del povišanja inflacije še vedno izvira iz višjih cen surovin na svetovnih trgih. Njihovo nadaljnje naraščanje tudi v začetku letošnjega leta pa povečuje negotovost glede umirjanja inflacije v prihodnjih mesecih.

Po danes objavljenih podatkih Statističnega urada RS so cene življenjskih potrebščin februarja ostale nespremenjene, medletna rast pa se je povišala za 0,1 odstotne točke, na 6,5 %. Po več zaporednih mesecih visoke rasti je bilo gibanje cen v februarju relativno umirjeno in primerljivo s povišanji cen v tem mesecu v preteklih letih, večja odstopanja pa niso bila zabeležena niti med posameznimi skupinami cen. Najbolj so se, kot posledica gibanj na svetovnih trgih, znižale cene tekočih goriv, povišale pa cene oblačil in obutve, za katera so sicer značilna sezonska povišanja v tem času.

Na medletni ravni pa se je inflacija v Sloveniji tudi februarja nekoliko povišala. Na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj ugotavljamo, da največji del povišanja inflacije v zadnjem letu še vedno izvira iz zunanjih šokov, ki se v Sloveniji odražajo močneje kot v drugih državah evrskega območja. Boštjan Vasle, direktor urada, je ob tem povedal, da se »višje cene hrane in energentov odražajo v višji rasti cen blaga, te pa so v preteklih dvanajstih mesecih prispevale več kot 90 odstotkov skupnega povišanja inflacije. Le manj kot 10 odstotkov pa je posledica hitrejše rasti cen storitev.«

Na UMAR so še pojasnili, da pričakovanja glede gibanja inflacije v prihodnjih mesecih temeljijo na umirjanju cen energentov in drugih surovin na svetovnih trgih ter na dogovorih o ključnih politikah v Sloveniji. »Na obeh področjih v tem trenutku vlada velika negotovost,« je ocenil Boštjan Vasle, »saj so cene nafte v teh dneh dosegle rekordno visoke vrednosti, hkrati pa se zaostrujejo razmere pri plačnih pogajanjih, torej pri sprejemanju odločitev, ki bodo ključnega pomena za zagotovitev razmer, v katerih bi se inflacija lahko začela umirjati.«