Grafi tedna


Grafi tedna

Tekoča gospodarska gibanja

Aktualno v tednu: 26. do 30. november 2007

Cene življenjskih potrebščin, november 2007
Cene življenjskih potrebščin so se tudi v novembru močno povišale, za 0,9 %, medletna inflacija tako znaša 5,7 %. Novembrsko inflacijo so zaznamovale cene tekočih goriv, ki so k inflaciji prispevale 0,5 o. t., kar je njihov najvišji prispevek k inflaciji v zadnjih dveh letih. Pozitiven je bil tudi prispevek sezonskih dejavnikov.
V enajstih mesecih letos so se cene življenjskih potrebščin povišale za 5,2 %, kar je za 2,9 o. t. več kot v istem obdobju lani. Večino razlike lahko pojasnimo z odstopanji v dveh skupinah cen: 1,3 o. t. so k razliki prispevale višje cene hrane, 0,7 o. t. pa višje cene tekočih goriv za prevoz in ogrevanje.

Plačilna bilanca, september 2007
Rast menjave blaga in storitev se ohranja na visoki ravni. Primanjkljaj v trgovinski bilanci se je v devetih mesecih medletno povečal (963,8 mio EUR, lani 580,6 mio EUR). Precej se je povečal presežek v storitveni bilanci (878,0 mio EUR, lani 705,8 mio EUR). K večjemu presežku je zlasti prispevala višja rast izvoza potovanj (16,1 %) od njihovega uvoza (10,5 %). Primanjkljaj v bilanci faktorskih dohodkov (486,3 mio EUR, lani 298,1 mio EUR) večinoma povečujejo neto izdatki od kapitala, deloma pa tudi nižji presežek pridohodkih od dela. Neto pritok kapitala iz tujine se še naprej krepi, predvsem kot rezultat kratkoročnih neto obveznosti BS do Evrosistema in zadolževanja poslovnih bank V devetih letošnjih mesecih je dosegel 967,5 mio EUR (brez mednarodnih denarnih rezerv), medtem ko je bil v istem obdobju lani dosežen odtok kapitala
v vrednosti 224,4 mio EUR.

Trg dela (ILO), tretje četrtletje 2007
Število delovno aktivnih po anketi se je ponovno povečalo, na medletni ravni za 3,3 %, najbolj med tistimi, ki delajo preko študentskih servisov ter med pomagajočimi družinskimi člani in osebami, ki so zaposlene pri obrtnikih. Anketa ne zajame v Sloveniji zaposlenih tujcev, katerih število se je letos močno povečalo predvsem v gradbeništvu. Po drugi strani se je število brezposelnih zmanjšalo, na medletni ravni za 11 tisoč ali 19,0 %, stopnja anketne brezposelnosti pa je padla na 4,5 %, kar je najmanj, odkar jo merimo.

Kazalnik gospodarske klime, november 2007
Po letu in pol skoraj neprekinjenega izboljševanja in doseganja rekordnih vrednosti se je kazalnik gospodarske klime sredi letošnjega leta obrnil navzdol in se novembra ustalil na oktobrski ravni. Na slabšanje gospodarske klime v zadnjih mesecih vpliva poslabšanje vseh njegovih komponent, tj. poslovnih tendenc v predelovalnih dejavnostih, zaupanja v gradbeništvu, storitvenih dejavnostih ter zaupanja potrošnikov. Zaupanje v trgovini na
drobno se še naprej krepi, vendar zaradi nizkega deleža nima večjega vpliva na kazalnik gospodarske klime. Kljub upadanju je kazalnik gospodarske klime še vedno nad dolgoletnim povprečjem.

Realni prihodek v trgovini na drobno, oktober 2007
Oktobra se je rast skupnega prihodka v trgovini na drobno in trgovini z motornimi vozili in gorivi še pospešila in je bila najvišja po novembru leta 2005. Visoka rast je bila predvsem posledica povečane prodaje v trgovini z motornimi vozili ter v trgovini z neživili, prodaja v trgovini z živili pa se je ponovno zmanjšala. Povečana prodaja v trgovini z neživili je bila predvsem spodbujena z relativno visoko aktivnostjo v gradbeništvu.