Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 7. do 11. februarja 2022: predelovalne dejavnosti, inflacija, promet elektronsko cestninjenih vozil in prodaja na osnovi davčno potrjenih računov

Proizvodnja predelovalnih dejavnosti se je v zadnjem četrtletju lanskega leta po umiritvi v tretjem precej povečala, k čemur je največ prispevala močna novembrska rast. Medletna rast cen življenjskih potrebščin se je januarja okrepila na 5,8 %. K medletni inflaciji so še naprej največ prispevale višje cene energentov, krepi se tudi rast cen hrane in storitev. Januarja je bil promet tovornih vozil medletno višji za 9 %, prodaja na osnovi davčno potrjenih računov pa konec januarja in v začetku februarja kar za 21 %, kar je povezano tudi z nizko lansko osnovo.

Proizvodnja predelovalnih dejavnosti se je v zadnjem četrtletju leta 2021 po umiritvi v tretjem zopet precej povečala. K temu je največ prispevala močna novembrska rast. Medčetrtletno se je aktivnost najbolj povečala v visoko in srednje visoko tehnološko zahtevnih panogah, rast v srednje nizko tehnološko zahtevnih panogah pa je bila blago negativna. Obseg proizvodnje predelovalnih dejavnosti se je v zadnjem četrtletju leta 2021 relativno močno povečal tudi v primerjavi z enakim obdobjem v letu 2020. K temu je največ prispevala visoka medletna rast v visoko in nizko tehnološko zahtevnih panogah. Solidna medletna rast pa je bila tudi v srednje visoko in srednje nizko tehnološko zahtevnih panogah kljub negativnemu vplivu upada v avtomobilski industriji, ki jo še vedno pestijo obsežne težave z dobavo polprevodnikov.

Višje cene energentov, hrane in storitev so januarja precej okrepile medletno rast cen življenjskih potrebščin, ki je bila s 5,8 % najvišja po avgustu 2008. K medletni inflaciji so še vedno največ (2,2 o. t.) prispevale višje cene energentov. Januarja so se na mesečni ravni izraziteje (za več kot četrtino) okrepile cene plina, višje pa so bile tudi cene naftnih derivatov in elektrike. Višje cene energentov in surovin ter ohranjanje ozkih grlih vplivajo tudi na rast cen neenergetskega industrijskega blaga, najizraziteje trajnega blaga, ki je bilo ob nadaljnji rasti cen avtomobilov in pohištva medletno dražje že za 8,2 %. Cene poltrajnega blaga ob nekoliko drugačnem sezonskem gibanju cen obleke in obutve na medletni ravni precej nihajo in so bile januarja višje za 2,7 %. Cene v skupini hrane in brezalkoholnih pijač pa se še naprej krepijo in so bile medletno višje za 4,6 %. Krepi se tudi rast cen storitev, ki je januarja na medletni ravni prvič po izbruhu epidemije presegla 3-odstotno raven. K rasti po naši oceni največ prispevajo storitve iz skupin rekreacija in kultura ter restavracije in hoteli.

Promet tovornih vozil na slovenskih avtocestah je bil januarja medletno večji za 9 %. Medletna rast je bila, bolj kot z vplivom nižje osnove zaradi drugega vala epidemije lani, povezana z dodatnim delovnim dnevom. Glede na januar 2019 je bil obseg prometa tovornih vozil ob enakem številu delovnih dni večji za 2 %, v primerjavi s tudi še predepidemijskim januarjem 2020 pa enak. Delež prometa tujih vozil je v letošnjem januarju znašal 61 %, enako kot tudi v prvem mesecu prejšnjih treh let.  Januar je sicer eden od treh mesecev (poleg avgusta in decembra), ko je mesečni promet v običajnih letih zaradi praznikov in vremena najnižji.

Po podatkih o davčnem potrjevanju računov je bila skupna prodaja med 23. januarjem in 5. februarjem 2022 medletno višja za 21 % in za 6 % nižja kot v enakem obdobju 2020. Medletna rast je ostala podobna kot v prejšnjih dveh tednih. V trgovini, kjer je bilo ustvarjeno 81 % vse prodaje, je bila večja za 14 %. Precej višja pa je ostala v  dejavnostih, ki so bile v tem obdobju leta 2021 še vedno skoraj v celoti zaprte – to so bile predvsem storitve, povezane s turizmom. Skupna prodaja je bila za 6 % manjša kot v istem obdobju leta 2020, kar je bila posledica manjše prodaje  v trgovini z motornimi vozili  in v storitvah, povezanih s turizmom.