Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 4. do 8. maja 2020: registrirane brezposelne osebe, izvoz in uvoz blaga, poraba elektrike po odjemnih skupinah, promet elektronsko cestninjenih vozil

Rast števila registriranih brezposelnih oseb, ki je bila zlasti v prvi polovici aprila izrazito visoka, se je v zadnjih tednih upočasnila. Zaradi širjenja koronavirusa in ukrepov za njegovo zajezitev se je marca močno znižala blagovna menjava z EU, najbolj je padel izvoz v Italijo. Zaradi padca aktivnosti v večini dejavnosti se je marca v Sloveniji precej znižal industrijski odjem elektrike, nižji je bil tudi mali poslovni odjem. Povečal pa se je gospodinjski odjem, kar povezujemo z ukrepi omejevanja gibanja in druženja in večjim obsegom dela na daljavo.

 

Število registriranih brezposelnih se je od sredine marca s sprejetjem ukrepov za zajezitev epidemije koronavirusa začelo izrazito povečevati, v zadnjih tednih se je rast nekoliko umirila. Do konca aprila se je število brezposelnih povečalo na 88.648 oseb, kar je 19,9 % več kot pred letom. Do 7. maja se je po neuradnih (dnevnih) podatkih ZRSZ nadalje povečalo za okoli osemsto oseb. Med na novo prijavljenimi je bistveno več (kot pred izbruhom epidemije) oseb, ki jim delodajalci niso podaljšali pogodbe za določen čas ali so izgubile zaposlitev iz poslovnih razlogov. Največji priliv je bil iz dejavnosti gostinstva, trgovine in predelovalnih dejavnosti. Naraščanje števila brezposelnih se je v zadnjih tednih nekoliko umirilo, kar bi lahko bilo povezano s pričakovanjem rahljanja nekaterih sprejetih zajezitvenih ukrepov in s sprejetjem drugega zakonodajnega svežnja za blažitev gospodarskih posledic krize.

Blagovna menjava, predvsem z državami EU, se je marca ob razmahu epidemije koronavirusa, zlasti v naši soseščini, opazno znižala. Potem ko se je izvoz blaga z državami EU postopno umirjal že več mesecev, so na marčno opazno znižanje vplivali predvsem ukrepi za zajezitev epidemije v naših glavnih trgovinskih partnericah. Najbolj se je znižal izvoz v Italijo, kjer se je, poleg zaprtja večine trgovin, v drugi polovici meseca zaustavila tudi vsa nenujna proizvodnja. Ob motnjah v mednarodnih prevozih, občutno slabših pričakovanjih glede naročil in sprejetju ukrepov za zajezitev epidemije v Sloveniji se je marca opazno znižal tudi uvoz.

V Sloveniji je v marcu k nižji porabi elektrike na distribucijski ravni največ prispeval nižji industrijski odjem. Skupna poraba elektrike distribucijskih odjemalcev se je znižala za 3,5 % glede na enak mesec lani. K temu je največ (5,4 o. t.) prispeval nižji industrijski odjem (medletno nižji za okoli 9 %), saj je prišlo zaradi epidemije koronavirusa do zaustavitve nekaterih proizvodnih obratov in zaprtja nenujnih storitvenih dejavnosti. Negativen, a veliko manjši (0,8 o. t.), je bil tudi prispevek malega poslovnega odjema. Gospodinjski odjem, ki je bil medletno višji za okoli 9 %, pa je pozitivno prispeval k rasti (v višini 2,7 o. t.), saj so ljudje od sredine marca zaradi sprejetih ukrepov večinoma ostajali doma.

Promet tovornih vozil na slovenskih avtocestah, ki se je po razglasitvi epidemije občutno zmanjšal, se od sredine aprila spet povečuje. Po skoraj 40-odstotnem upadu v prvih tednih po razglasitvi epidemije je bil v tednu prvomajskih praznikov primerjavi z enakim lanskim obdobjem za okoli petino nižji.  Obseg voženj tujih tovornjakov je bil za blizu 30 % nižji kot pred letom, obseg prevoženih kilometrov domačih tovornjakov pa se je že precej približal ravnem pred ukrepi.  Znižanje prometa tujih tovornjakov, ki je bilo na začetku epidemije precej večje kot domačih, se je zmanjšalo pod vplivom ukrepov EU za zagotavljanje prostega pretoka blaga na mejah ter z ublažitvijo ukrepov v nekaterih državah.