Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 28. oktobra do 1. novembra 2024: cene življenjskih potrebščin, prihodek v trgovini in prihodek v tržnih storitvah

Na oktobrsko inflacijo je močno vplival nov sistem obračuna omrežnine za električno energijo; cene so se na mesečni ravni znižale za 0,5 %, medletno pa so ostale nespremenjene. Realni prihodek večine trgovskih panog in realni prihodek tržnih storitev sta se avgusta še povečala. V trgovini je bil prihodek v osmih mesecih medletno večji v vseh panogah z izjemo neživil, v storitvah pa v vseh dejavnostih z izjemo prometa in skladiščenja.
 

Umirjanje inflacije se je nadaljevalo tudi v oktobru, cene so ob mesečnem 0,5-odstotnem znižanju na medletni ravni ostale nespremenjene. K temu je tokrat v največji meri prispeval nov sistem obračuna omrežnine za električno energijo, zaradi katerega so bile cene električne energije na mesečni ravni za desetino nižje, medletno pa je bilo znižanje 22,7-odstotno. Cene v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo so bile oktobra tako medletno nižje že za 8,6 %. Na medletni ravni so bile nižje tudi cene blaga in storitev v skupinah prevoz (–3,1 %) in komunikacije (–0,3 %). Medletna rast cen v skupini hrana in brezalkoholne pijače se je gibala okoli doseženih ravni (1,4 %), prav tako tudi padec cen trajnega blaga (–1,2 %). Po izrazitejših sezonskih pocenitvah v juliju in avgustu, so se drugič zapored sezonsko precej povišale cene v skupini obleka in obutev, zato se je rast cen poltrajnega blaga oktobra ponovno okrepila (2,1 %). Mesečne pocenitve počitnic v paketu in tudi storitev v skupini restavracije in hoteli so prispevale, da se rast storitev še naprej postopoma umirja. Oktobra je bila medletno s 3,2 % najnižja po marcu 2022.

Realni prihodek večine trgovskih panog se je avgusta povečal in bil večji tudi medletno. V trgovini z motornimi vozili se je prihodek avgusta povečal tretji mesec zapored in bil v osmih mesecih medletno večji za 8 %. Po stagnaciji v prvi polovici leta se je drugič zapored povečala tudi prodaja v trgovini na drobno z živili, pijačami in tobačnimi izdelki (v osmih mesecih je bila medletno večja za 2 %) in prodaja v trgovini na drobno z neživili (v povprečju leta je bila podobna kot lani). Med neživili je po visokih rasteh v letih 2021 in 2022 letos že drugo leto zapored medletno manjša prodaja farmacevtskih in medicinskih izdelkov, za desetino pa je bila v osmih mesecih medletno večja prodaja gospodinjskih ter avdio in video naprav. Po dvomesečni rasti se je nekoliko zmanjšala prodaja v trgovini na debelo (v povprečju leta pa bila medletno večja za 2 %). Po predhodnih podatkih SURS se je prodaja septembra zmanjšala v trgovini z motornimi vozili in v trgovini na drobno z živili in neživili. 
 

Realni prihodek tržnih storitev se je avgusta še nekoliko povečal, večji je ostal tudi medletno (za 1,3 %). Skupni prihodek se je drugi mesec zapored tekoče povečal, tokrat za 0,9 % (desez.). Rast je bila najvišja v drugih poslovnih dejavnostih, kjer se je prekinilo zmanjševanje prihodka v zaposlovalnih in potovalnih agencijah. Tudi v informacijsko-komunikacijskih dejavnostih se je prihodek ponovno povečal, izhajal je iz večje prodaje v obeh pomembnejših storitvah (telekomunikacijske in računalniške). Po stagnaciji v prvi polovici leta se je prihodek v gostinstvu povečal drugič zapored. Prihodek se je po visoki rasti v preteklem mesecu  zmanjšal v strokovno-tehničnih dejavnostih, pa tudi v dejavnosti prometa in skladiščenja. Po treh mesecih rasti je upadel tudi v poslovanju z nepremičninami. V prvih osmih mesecih je bil realni prihodek medletno manjši le v prometu in skladiščenju.