Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 24. do 28. septembra 2018: kazalnik gospodarske klime, prihodek v trgovini, cene, saldo in dolg sektorja države

Razpoloženje v gospodarstvu se od začetka leta poslabšuje, a še ostaja ugodno. Prodaja v trgovini nadalje raste. Inflacija je še naprej okoli 2-odstotna. Javnofinančni saldo se je v prvi polovici leta nadalje izboljšal, predvsem zaradi ugodnih gospodarskih gibanj. Konsolidirani dolg države je konec drugega četrtletja 2018 znašal 72,8 % BDP.

Razpoloženje v gospodarstvu se po najvišjih ravneh konec leta 2017 letos poslabšuje. Od začetka leta se je zmanjšalo predvsem zaupanje v predelovalnih dejavnostih (ob manj ugodnih razmerah v mednarodnem okolju), v zadnjih mesecih pa tudi pričakovanja potrošnikov za naslednjih 12 mesecev.

Prodaja v trgovini nadalje raste. V prvih sedmih mesecih je bila medletno realno višja za 6,6 %. Najbolj se je povečala prodaja trajnih dobrin (predvsem motornih vozil in gospodinjskih naprav). Ob visoki ravni proizvodne aktivnosti panog, povezanih s trgovino, se je nadaljevala tudi relativno visoka rast prihodka v trgovini na debelo.

Medletna rast cen življenjskih potrebščin ostaja okoli 2-odstotna. Skoraj polovico k rasti prispevajo višje cene goriv in energije, ob visoki rasti cen goriv se je okrepila tudi rast cen toplotne energije. Rast cen storitev ostaja na doseženih ravneh (nekoliko pod 2,5 %), cene poltrajnega in trajnega blaga pa medletno nižje.

Po drugi letni oceni je bil saldo sektorja država v letu 2017 malenkost v presežku (0,1 % BDP), kar je podobno kot po prvi oceni, skladno s katero je bil skoraj izravnan.
Javnofinančni saldo se je v prvem polletju 2018 (1,0 % BDP) nadalje izboljšal, kar je predvsem posledica ugodnih gospodarskih gibanj pa tudi nižjih plačil obresti in ohranjanja nekaterih ukrepov za zadrževanje rasti izdatkov. Lani obujena rast državnih investicij se je nekoliko okrepila.

Po drugi letni oceni je dolg države konec leta 2017 znašal 31,9 mrd EUR oz. 74,1 % BDP, kar je zaradi višjega BDP nekoliko manj kot po prvi oceni za lani in skoraj 4,6 o. t. manj kot leto prej.
Konsolidirani dolg države je konec drugega četrtletja 2018 znašal 32,3 mrd EUR oz. 72,8 % BDP. To je ob ustvarjenem javnofinančnem presežku in zmanjšanju finančnih sredstev na računu države nekoliko manj kot konec prvega četrtletja.