Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 26. februarja do 2. marca 2018: podatki o gospodarski rasti, trgu dela, trgovini in obveznicah

Razmere v gospodarstvu so se lani še znatno izboljšale. Rast BDP je bila v letu 2017 znova večja kot v evrskem območju in najvišja v zadnjih desetih letih. Izboljšanje na trgu dela je spodbudilo rast zasebne potrošnje, ki je poleg visoke proizvodne aktivnosti in izvoza vplivala na nadaljnjo rast trgovinskega prihodka. Inflacija pa ostaja nizka, predvsem pod vplivom cen energentov.

Gospodarska rast se je konec leta pospešila in bila v letu 2017 (5,0 %) najvišja v zadnjem desetletju. K rasti je ponovno največ prispeval izvoz, kar pripisujemo rasti tujega povpraševanja, ugodnemu konkurenčnemu položaju podjetij, njihovi vpetosti v globalne verige ter ugodni strukturi izvoza. Pomembno sta k rasti BDP prispevala tudi nadaljnja rast zasebne potrošnje in oživljene investicije.

Število zaposlenih se je v zadnjem četrtletju lani nadalje povečalo. Število brezposelnih pa se je znova opazno zmanjšalo, medletno jih je bilo za četrtino manj.

Prodaja v trgovinskih panogah se je v zadnjem četrtletju povečala in bila v celem letu za okoli desetino višja kot leta 2016.

To top

Medletna rast cen življenjskih potrebščin se je tudi februarja umirila. Ob višji rasti cen obleke in obutve je bil namreč nižji predvsem prispevek energentov, nekoliko pa tudi cen hrane ter alkoholnih pijač in tobak.

Vrednost evra v primerjavi z ameriškim dolarjem se je februarja nadalje povečala (za 1,2 %) in bila medletno višja za 16,0 %.

3-mesečni EURIBOR tudi v februarju ostaja na zelo nizki ravni. Obrestna mera se ni bistveno spremenila že od začetka lanskega leta.

Donosnost do dospetja slovenske evrske obveznice se je tudi februarja povečala nekoliko  bolj kot v nekaterih državah EMU, vendar ostaja nizka. Razmik do donosnosti nemške obveznice se je tako znova povečal (na 54 b. t.), a je še naprej nizek.