Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 26. do 30. septembra 2022: nepremičnine, prihodek v tržnih storitvah, prihodek v trgovini in cene življenjskih potrebščin

Cene stanovanjskih nepremičnin so se v drugem četrtletju še naprej krepile, predvsem rabljenih, število transakcij pa upada. Realni prihodek v tržnih storitvah se je julija, po petmesečni rasti, zmanjšal. V večini trgovskih panog se je stagnacija realnega prihodka iz drugega četrtletja julija nadaljevala in po predhodnih podatkih tudi avgusta. Rast cen življenjskih potrebščin se je septembra upočasnila na 10 %, predvsem zaradi ukrepov za blaženje energetske draginje.

Ob nekoliko manjšem prometu se je visoka rast cen stanovanjskih nepremičnin nadaljevala tudi v drugem četrtletju. Cene so bile, po 11,5-odstotni rasti v povprečju leta 2021, medletno višje za 15,6 %. Visoka rast je bila predvsem posledica višjih cen rabljenih stanovanjskih nepremičnin (za 16,3 %), pri katerih pa je bilo število transakcij po rekordu v lanskem drugem četrtletju medletno precej manjše (za 15,9 %). Višje so bile tudi cene novih stanovanjskih nepremičnin (8,4 %), s katerimi pa je bilo ob pomanjkanju ponudbe opravljenih le za 2 % transakcij. Skupna vrednost vseh v drugem četrtletju prodanih stanovanjskih nepremičnin je bila 449 mio EUR, kar je bilo za približno desetino manj kot v lanskem drugem četrtletju. 

V tržnih storitvah se je realni prihodek po petmesečni rasti julija zmanjšal za 3,5 %, medletno je bil večji za 4,3 %. Prihodek se je tekoče najbolj skrčil v informacijsko-komunikacijskih dejavnostih, katerih rast se je v predhodnem mesecu sicer močno pospešila. Ocenjujemo, da poslabšanje izvira iz gibanj na domačem trgu, saj so se izvozni prihodki računalniških storitev še povečali. Prihodek se je nadalje znižal v dejavnosti prometa in skladiščenja, še posebej v kopenskem prometu in poštni dejavnosti. Upadel je še v drugih poslovnih dejavnostih, predvsem v storitvah, ki jih podjetja pogosto dajejo v izvajanje zunanjim izvajalcem. Gostinski prihodek je ob nadaljnji rasti števila prenočitev turistov ostal na visoki ravni, podobno pa tudi v strokovno-tehničnih dejavnostih.

Stagnacija prihodka iz drugega četrtletja se je v večini trgovskih panog nadaljevala julija, po predhodnih podatkih pa tudi avgusta. Nekoliko močneje se je julija, po predhodnih podatkih pa tudi avgusta, okrepila prodaja le v trgovini z motornimi vozili. Kljub rasti pa je zaradi nizke prodaje ob koncu lanskega in v začetku letošnjega leta ostala edina izmed glavnih panog, ki je še močno zaostajala za prodajo pred epidemijo; manjša pa je bila tudi v primerjavi z lanskim letom. Medletno manjša je julija ostala tudi prodaja v trgovini na drobno z živili, pijačami in tobačnimi izdelki. V preostalih panogah pa so se medletne rasti prodaje julija nadalje umirile. Po predhodnih podatkih je prihodek v večini panog, za katere so podatki, tudi avgusta ostal na podobni ravni kot v drugem četrtletju.

Medletna rast cen življenjskih potrebščin se je septembra upočasnila na 10 %. To je bilo v veliki meri posledica ukrepov vlade za omilitev posledic draginje, s katerimi je nižje obdavčila in regulirala cene določenih energentov. Cena električne energije se je septembra na mesečni ravni znižala za skoraj četrtino, na medletni ravni pa je bila višja za nekoliko več kot pol odstotka. Kljub nižji stopnji DDV pa se je nadaljevala hitra rast cen trdih goriv, ki so se na mesečni ravni podražila za skoraj 15 %, medletna rast pa je presegla 90 %. Še naprej se postopoma krepijo cene hrane, ki so bile medletno višje za 14,4 %. Ob višji septembrski mesečni rasti cen v skupini obleka in obutev pa se je povišala tudi medletna rast cen poltrajnega blaga, ki je tako bila 5,1-odstotna. Medletna rast cen trajnega blaga in storitev se je v zadnjih štirih mesecih ustalila okrog doseženih ravni (10 % in 5 %).