Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 26. do 30. novembra 2018: bruto domači proizvod, trg dela, kazalnik gospodarske klime, trgovina in cene

Gospodarska rast ostaja visoka in široko osnovana ter še naprej višja kot v EU. Tudi razmere na trgu dela se ob ugodnih gospodarskih gibanjih še naprej izboljšujejo, a vedno več podjetij poroča o pomanjkanju (ustrezne) delovne sile. Inflacija ostaja okrog 2-odstotna.

V tretjem četrtletju se je nadaljevala visoka in široko osnovana rast gospodarske aktivnosti. Ključna dejavnika rasti sta okrepljena investicijska aktivnost in ugodni izvozni rezultati, solidna je tudi rast državne potrošnje. Trošenje gospodinjstev pa se, kljub zelo ugodnim gibanjem na trgu dela, po podatkih Statističnega urada RS ni okrepilo. Rast BDP je tudi tokrat opazno presegla povprečno rast v EU.

Medletna rast števila delovno aktivnih se po podatkih ADS zmanjšuje predvsem zaradi večjega pomanjkanja delovne sile. Ob nižji rasti zaposlovanja iz brezposelnosti se umirja tudi zmanjševanje števila brezposelnih.

Poslabševanje razpoloženja v gospodarstvu se je v zadnjih mesecih umirilo. V drugi polovici leta pa se je nadalje nekoliko poslabšalo zaupanje potrošnikov, ki je tako kot v večini dejavnosti (z izjemo gradbeništva) nižje kot pred letom.

Prodaja v trgovini se je v tretjem četrtletju nadalje povečala in bila skupaj v prvih devetih mesecih medletno realno višja za 6,7 %. Najvišja je bila rast prodaje trajnih dobrin (predvsem motornih vozil in gospodinjskih naprav) in nekaterih poltrajnih proizvodov, nadaljevalo pa se je tudi živahno trgovanje z nekaterimi primarnimi proizvodi (zemeljski plin, električna energija). Medletno nižja je le prodaja živil, pijač in tobačnih izdelkov.

Medletna rast cen življenjskih potrebščin ostaja skladno s pričakovanji okrog 2-odstotna. Ob nižjih cenah nafte na svetovnih trgih se je novembra nekoliko znižal prispevek naftnih derivatov. Ob ugodnih razmerah v gospodarstvu rast cen storitev ostaja okrog 2,5-odstotna, cene poltrajnega in trajnega blaga pa so še naprej medletno nižje.