Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 26. do 30. marca 2018: podatki o trgovini, cenah, obveznicah, primanjkljaju in dolgu države

Javnofinančne razmere so se v letu 2017 občutno izboljšale: saldo sektorja država je bil izravnan, delež dolga sektorja država, ki se po letu 2015 znižuje, pa je znašal 73,6 % BDP. K temu so prispevale zlasti ugodne gospodarske razmere, ki se ohranjajo tudi v prvem četrtletju letos.

Prodaja v trgovinskih panogah ostaja visoka. Na to vpliva nadaljnja rast trošenja gospodinjstev in izvoza (predvsem vozil) ter visoka proizvodna aktivnost panog povezanih s trgovino (predelovalne dejavnosti, promet).

Medletna rast cen življenjskih potrebščin je marca ostala 1,2-odstotna. Prispevek cen storitev se je okrepil, precej se je povečal tudi prispevek cen hrane. Predvsem nižje cene pogonskih goriv pa so nekoliko znižale prispevek v skupini prevoz.

V letu 2017 je bil saldo sektorja država izravnan (+13 mio EUR oz. 0 % BDP). Izrazito izboljšanje javnofinančnega položaja je povezano z ugodnimi gospodarskimi gibanji in ohranitvijo nekaterih ukrepov za zadrževanje rasti izdatkov na področju socialnih transferjev in plač ter zniževanja izdatkov za obresti. Na najnižji ravni v zadnjih desetih letih pa je bila tudi raven državnih investicij.

To top

Dolg sektorja država je v 2017 dosegel 73,6 % BDP. Znižuje se od leta 2015 pod vplivom izboljšanja primarnega salda (presežek) in visoke gospodarske rasti. Kljub zniževanju pa je glede na predkrizno raven dolg še vedno bistveno višji, možnost odzivanja na morebitne šoke pa s tem nižja kot pred krizo.

Donosnost do dospetja slovenske evrske obveznice se je marca, po rasti v začetku leta, nekoliko znižala. Razmik do nemške obveznice pa se je nekoliko povečal (na 60 b. t.), vendar je še vedno precej nižji od dolgoletnega povprečja.