Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 17. do 19. avgusta 2022: število delovno aktivnih oseb, cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev in poraba elektrike po odjemnih skupinah

Število delovno aktivnih še naprej raste, vendar počasneje. Med njimi se še naprej povečuje delež tujcev, kar je v veliki meri povezano s pomanjkanjem domače delovne sile (največje je v gostinstvu, drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih in gradbeništvu). Medletna rast cen industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev se je julija drugi mesec zapored nekoliko znižala, a je bila še naprej razmeroma visoka (cene so bile višje za več kot petino). Upočasnjevanje rasti je bilo najizrazitejše v skupinah surovin in proizvodov za investicije. Poraba elektrike je bila julija medletno nižja v vseh odjemnih skupinah, na kar so lahko vplivale višje cene elektrike, težave v dobavnih verigah in ponekod tudi težave s pomanjkanjem delovne sile. 

Število delovno aktivnih (DA) je junija doseglo najvišjo vrednost doslej; medletno je bilo višje za 2,4 %, kar pa je najnižja rast v prvi polovici letošnjega leta. Zelo visoka je ostala v gostinstvu in tudi v gradbeništvu. Rast števila DA je bila ob konjunkturi ponovno v veliki meri povezana z delovno aktivnostjo tujcev, ki so k skupni medletni rasti junija prispevali že 68 %. Nadaljevala se je tudi rast deleža tujcev med vsemi DA, v zadnjem letu se je povečal za 1,3 o. t. na 13,4 % (junija 2022). To je v veliki meri povezano s pomanjkanjem domače delovne sile, ki je (glede na visoke stopnje prostih delovnih mest) največje v gostinstvu, drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih in gradbeništvu. Po deležu tujcev sicer izstopajo gradbeništvo (46 %), promet in skladiščenje (32 %) ter druge raznovrstne poslovne dejavnosti (25 %). 

Po tem ko se je medletna rast cen proizvodov slovenskih proizvajalcev od začetka preteklega leta neprestano krepila, se je julija že drugi mesec zapored nekoliko znižala, a ostala visoka (21,2 %). Upočasnjuje se tako rast cen na domačem kot tudi tujih trgih, umirjajo se predvsem medletne rasti cen v skupinah surovin in proizvodov za investicije, ki so bile sicer višje za 24,1 %, oz. 12,6 %. Medletna rast cen energentov in proizvodov za široko porabo pa se še naprej krepi in je bila julija skoraj 75- oz. 12,2-odstotna. Cene proizvodov za široko porabo so se glede na cene proizvodov v ostalih skupinah pričele krepiti z nekajmesečnim zamikom. Krepijo se cene trajnih proizvodov, ki so bile višje za 10 %, in tudi cene netrajnih proizvodov (12,9 %).

Julija je bila poraba elektrike na distribucijskem omrežju ob sicer enem delovnem dnevu manj medletno nižja v vseh odjemnih skupinah. Industrijska poraba je bila julija medletno nižja za 3 %, prav za toliko tudi poraba malega poslovnega odjema. Visoke stopnje rasti slednje so se zaradi izpetja učinka nizke lanske osnove prekinile. Po naši oceni sta bili medletno nižji porabi elektrike industrijskih in malih poslovnih odjemalcev predvsem posledica višjih cen elektrike, težav v dobavnih verigah ter težav s pomanjkanjem delovne sile. Nižja (za 3,4 %) kot pred letom je bila tudi gospodinjska poraba, kar povezujemo z višjimi cenami elektrike za gospodinjstva.