Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 15. do 19. januarja 2018: podatki o trgu dela, plačah, gradbeništvu, plačilni bilanci in cenah industrijskih proizvodov

Ob ugodnih razmerah v gospodarstvu so se razmere na trgu dela konec lanskega leta nadalje izboljšale. Število registriranih brezposelnih je bilo decembra medletno za okoli 15 tisoč oseb manjše. Rast plač se je nadaljevala in bila v zasebnem in javnem sektorju višja kot leto prej. Pod vplivom višjih cen surovin se je lani okrepila tudi rast cen proizvodov slovenskih proizvajalcev. Aktivnost v gradbeništvu se je proti koncu leta povišala. Ohranja se tudi visok presežek tekočega računa plačilne bilance.

Ob visoki gospodarski rasti se razmere na trgu dela nadalje izboljšujejo. Narašča število delovno aktivnih, kratkoročna pričakovanja podjetij o zaposlovanju ostajajo visoka. Število registriranih brezposelnih ob visokem odlivu v zaposlitev in manjšem prilivu še naprej pada. Decembra je bilo registriranih brezposelnih okoli 85 tisoč oseb oz. okoli 15 tisoč manj kot decembra 2016.

Rast plač se v zasebnem in javnem sektorju nadaljuje. V prvih enajstih mesecih lani je bila plača v obeh sektorjih medletno višja za 2,7 %. V zasebnem sektorju je bila ob visoki aktivnosti podobno kot leta 2016 rast najvišja v predelovalnih dejavnostih in nekaterih tržnih storitvah. Rast v javnem sektorju pa je povezana z odpravo nekaterih plačnih anomalij in napredovanji zaposlenih.

Proti koncu lanskega leta se je aktivnost v gradbeništvu povišala. Krepitev gradnje stavb je predvsem odraz okrepljenega optimizma zasebnega sektorja, višja vrednost del v inženirskih objektih pa povišanih investicijskih izdatkov države.

To top

Rast presežka tekočega računa plačilne bilance odraža ugoden konkurenčni položaj izvoznikov ob zmerni rasti domače potrošnje. Zaradi manjših zahtevanih donosnosti se znižujejo tudi neto plačila obresti na zunanji dolg. V dvanajstih mesecih do novembra je presežek tekočih transakcij znašal 6,3 % BDP.

Medletna rast cen industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev se je decembra lani nekoliko znižala, na okoli 2 %. Rast cen na domačem trgu še vedno zaostaja za rastjo cen na tujih trgih. K skupni rasti še naprej največ prispevajo višje cene surovin.