Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 23. julija do 24. avgusta 2018: mednarodna menjava, predelovalne dejavnosti, trgovina

Ob umirjanju aktivnosti v mednarodnem okolju se je umirila predvsem krepitev proizvodnje predelovalnih dejavnosti, realni izvoz in uvoz blaga pa se nadalje povečujeta. Aktivnost se povečuje tudi v dejavnostih, ki so usmerjene bolj na domači trg. Na trgu dela se je izboljševanje razmer v drugem četrtletju nekoliko upočasnilo, ob skromnejši rasti števila delovno aktivnih je zmanjševanje registriranih brezposelnih počasnejše.

Kljub nadaljevanju negotovih razmer v mednarodnem okolju in skromni rasti predelovalnih dejavnosti sta se realni izvoz in uvoz blaga v drugem četrtletju nadalje povečala. V primerjavi s prvo polovico lanskega leta je bil izvoz večji za 8,8 %, uvoz pa za 9,3 %.

Rast obsega proizvodnje v predelovalnih dejavnostih je v drugem četrtletju ostala skromna. Zaradi visoke rasti v drugi polovici lanskega leta pa je bila v prvih šestih mesecih proizvodnja medletno kljub temu večja za 7,7 %. Najbolj se je povečala v tehnološko zahtevnejši proizvodnji za investicije (stroji in naprave, vozila in plovila, določeni segmenti IKT opreme).

Prodaja v trgovini se povečuje, na kar vplivajo višje trošenje gospodinjstev in izvoz (predvsem vozil) ter visoka raven proizvodne aktivnosti panog povezanih s trgovino (predelovalne dejavnosti, promet).

Po nizki aktivnosti na začetku leta se v nadaljevanju leta aktivnost v gradbeništvu povečuje. Intenzivna gradnja stavb je predvsem odraz okrepljenega optimizma zasebnega sektorja, dela na inženirskih objektih pa povišanih investicijskih izdatkov države in infrastrukturnih podjetij.

Rast števila delovno aktivnih se je v drugem četrtletju nekoliko upočasnila. Zaradi skromnejšega zaposlovanja je počasnejše tudi upadanje števila registriranih brezposelnih.

Medletna rast plač v javnem in v zasebnem sektorju je bila tudi v drugem četrtletju višja kot pred letom. V zasebnem je rast odraz ugodnih poslovnih rezultatov podjetij in pomanjkanja delovne sile v nekaterih dejavnostih, v javnem pa izplačil napredovanj in uresničevanja sprejetih dogovorov s sindikati.

Medletna rast cen življenjskih potrebščin je julija ostala okoli 2-odstotna. K inflaciji so skoraj polovico prispevali energenti, ki so se medletno podražili za 7,5 %. V zadnjih treh mesecih se je okrepila tudi rast cen storitev. Cene trajnega in poltrajnega blaga ostajajo medletno nižje.

Medletna rast cen industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev je julija ostala na doseženi ravni. Rast cen na tujih trgih ostaja višja kot na domačem trgu. Cene surovin in energentov še naprej dosegajo podobno medletne stopnje rasti kot pretekle mesece.