Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 1. do 5. junija 2020: registrirane brezposelne osebe, promet elektronsko cestninjenih vozil, poraba elektrike

Število registriranih brezposelnih, ki se je od začetka širjenja epidemije v Sloveniji do konca maja, povečalo za okoli šestino na nekaj več kot 90.000, se je v začetku junija nekoliko zmanjšalo. Promet tovornih vozil po slovenskih avtocestah in poraba elektrike sta tudi konec maja ostala na precej nižjih ravneh kot v enakem obdobju lani, vendar se je v zadnjih tednih medletni padec umiril.

 

Število registriranih brezposelnih se je od sredine marca začelo izrazito povečevati, maja se je prirast umiril, v prvih dneh junija pa zaznavamo rahel upad brezposelnih. Do konca maja se je število brezposelnih povečalo na 90.415, kar je 25,6 % več kot pred letom. Po neuradnih (dnevnih) podatkih ZRSZ je bilo 4. junija brezposelnih 89.765 oseb, oz. 0,7 % manj kot konec maja. Med na novo prijavljenimi je glede na obdobje pred izbruhom epidemije bistveno več oseb, ki jim delodajalci niso podaljšali pogodbe za določen čas (pogosteje razlog med mlajšimi starostnimi skupinami) ali so izgubile zaposlitev iz poslovnih razlogov. Med dejavnostmi z največjim prilivom izstopajo gostinstvo, trgovina in predelovalne dejavnosti. Naraščanje števila brezposelnih se je v zadnjih tednih ob manjšem prilivu in večjem odlivu v zaposlitev ustavilo, v prvih dneh junija pa se število že zmanjšuje. To povezujemo z odpravo zajezitvenih ukrepov in s sprejetjem tretjega zakonodajnega svežnja za omilitev gospodarskih posledic krize. 

Promet tovornih vozil na slovenskih avtocestah, ki se je z ukrepi ob epidemiji občutno zmanjšal, je bil zadnji teden maja medletno za okoli petino nižji. Po več kot 40-odstotnem upadu v tednih od sredine marca do druge polovice aprila, se je promet do konca maja postopno povečeval, a je ostal nižji kot v enakem obdobju lanskega leta . Obseg prevoženih kilometrov domačih tovornjakov je bil nižji za okoli desetino, promet tujih prevoznikov pa za okoli četrtino. Znižanje prometa tujih tovornjakov, ki je bilo na začetku tudi precej večje kot pri domačih, se je zmanjšalo pod vplivom ukrepov EU za prosti pretok blaga na mejah ter z rahljanjem ukrepov v nekaterih državah.

Po občutnem znižanju v marcu in aprilu se je medletni padec tedenske porabe elektrike maja začel postopoma zmanjševati. Poraba elektrike, ki je eden izmed pokazateljev gospodarske aktivnosti, je bila v Sloveniji v maju na tedenski ravni v povprečju za 14 % nižja glede na enako obdobje lani (v aprilu ob razmahu epidemije je bil upad 20 %).  Tudi v večini drugih držav se je ob vse večjem sproščanju ukrepov padec porabe v maju glede na tedne prej zmanjšal. Izjema je Nemčija, ki je imela v povprečju za 12 % nižjo tedensko porabo, kar je več od povprečnega tedenskega upada od začetka krize pa do konca aprila, ko je znašal 9,5 %.