Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna 25. do 29. september 2017: podatki o gospodarski klimi, cenah, prihodku v trgovini, javnofinančnem primanjkljaju in dolgu države

Razpoloženje v gospodarstvu je ugodno, kar ob rasti proizvodnje in trošenja gospodinjstev prispeva k visoki prodaji v trgovini. Medletna rast cen ostaja nizka, se je pa od sredine leta nekoliko okrepila. Ob ugodnih gospodarskih gibanjih in ohranjanju ukrepov za zadrževanje rasti javnofinančnih izdatkov se je javnofinančni primanjkljaj v prvi polovici leta nadalje zmanjšal.

Razpoloženje v gospodarstvu ob koncu tretjega četrtletja ostaja ugodno. Zaupanje v predelovalnih in storitvenih dejavnostih ter trgovini je visoko, še naprej pa se povečuje v gradbeništvu in med potrošniki.

Medletna rast cen, kljub manjši okrepitvi v zadnjih mesecih, ostaja nizka. Povišanje izhaja iz višje rasti cen hrane in poltrajnega blaga, medtem ko se prispevek storitev in pogonskih goriv ohranja na enaki ravni. Zniževanje cen trajnega blaga pa se je še nekoliko pospešilo.

Prodaja v vseh treh glavnih segmentih trgovine ostaja visoka in je za okoli desetino višja kot pred letom. Na ugodne rezultate vpliva nadaljnja rast trošenja gospodinjstev in izvoza (predvsem vozil) ter visoka proizvodna aktivnost panog povezanih s trgovino.

To top

Javnofinančni primanjkljaj se je v polletju 2017 (-0,6 % BDP) nadalje zmanjšal ob ugodnih gospodarskih gibanjih in ohranjanju preostalih ukrepov za zadrževanje rasti izdatkov. Po dveh letih zniževanja so se začele krepiti državne investicije.
Po prvi letni oceni je primanjkljaj v letu 2016 znašal 1,9 % BDP, kar je podobno kot po predhodni oceni.

Konsolidirani dolg države je konec drugega četrtletja 2017 znašal 33,3 mrd EUR oz. 79,8 % BDP, njegovo povišanje glede na konec prvega četrtletja pa je povezano z izdajo dolgoročnih vrednostnih papirjev (»predfinanciranje« prihodnjih obveznosti).
Po prvi letni oceni je dolg države konec leta 2016 znašal 31,7 mrd EUR oz. 78,5 % BDP, kar je zaradi višjega BDP nekoliko manj kot po predhodni oceni.