Kratke analize
Kratke analize so tematske avtorske objave. Obravnavajo aktualne vsebine, ki zaslužijo večjo pozornost in zanimajo širšo javnost. Običajno se nanašajo na objavljene kazalnike in dokumente ali pa gre za spremljanje učinkov aktualnih dogodkov. Avtorji prispevkov so strokovnjaki Urada RS za makroekonomske analize in razvoj.
Prilagoditev plač in spremembe plačne neenakosti v Sloveniji v obdobju krize
Zaradi dviga minimalne plače, varčevalnih ukrepov v sektorju država, stagnacije oz. znižanja plač v nekaterih dejavnostih z najvišjimi plačami in strukturnih sprememb zaposlenosti se je plačna neenakost v Sloveniji, ki že pred krizo ni odstopala od povprečja EU, v obdobju krize naglo zmanjševala.…
Minimalna plača v Sloveniji v obdobju krize
S 1. januarjem 2014 se je minimalna plača uskladila z medletno rastjo cen v letu 2013 (0,7 %) in znaša 789,15 EUR bruto. V zadnjih petih letih je bila njena rast precej višja od rasti povprečne plače, ki se je zaradi varčevalnih ukrepov v državnem sektorju in padca gospodarske aktivnosti močno…
Delovna projekcija prebivalstva Slovenije
Zaradi razlik med dejanskim razvojem prebivalstva Slovenije in zadnjimi uradnimi projekcijami Eurostata EUROPOP2010 se je pojavila potreba po lastnih projekcijah prebivalstva. Eurostat je namreč v leta 2011 objavljenih projekcijah za Slovenijo predpostavil zelo visok selitveni prirast, ki ga pa…
Minimalna plača v Sloveniji v obdobju krize
S 1. januarjem 2013 se je minimalna plača uskladila z medletno rastjo cen v letu 2012 (2,7 %) in znaša 783,66 EUR bruto. V zadnjih štirih letih je bila njena rast precej višja od rasti povprečne plače, ki se je zaradi varčevalnih ukrepov v državnem sektorju in padca gospodarske aktivnosti močno…
Prilagajanje izdatkov sektorja države v času krize
Slovenija je, podobno kot večina držav EU, v začetnem obdobju krize povečala izdatke sektorja država. Za razliko od večine drugih članic pa v zadnjih dveh letih, ob sicer počasnejšem okrevanju BDP, v Sloveniji ni prišlo do njihovega ponovnega zmanjševanja (glede na BDP). Prilagajanje izdatkov v…
Pregled indikatorjev makroekonomske stabilnosti in konkurenčnosti – Slovenija in primerjava z EU
Na ravni EU v zadnjih mesecih poteka intenzivna razprava glede mehanizmov, s katerimi bi v prihodnje dovolj zgodaj zaznali in preprečevali dlje časa trajajoča makroekonomska neravnotežja ter dolgotrajnejše poslabšanje konkurenčnosti držav članic.
V tem kontekstu smo na UMAR pripravili krajši…
Sprejet podnebno-energetski sveženj
Decembra lani sta Evropski svet in Evropski parlament sprejela t. i. podnebno-energetski sveženj zakonodajnih ukrepov (v nadaljevanju sveženj), ki predstavlja instrument politike EU za doseganje ambicioznih ciljev, sprejetih na Evropskem svetu marca 2007 glede boja proti podnebnim spremembam.…
Predstavitev podnebno-energetskega svežnja Evropske komisije
Evropska komisija je na podlagi sklepov lanskega spomladanskega zasedanja Evropskega sveta pripravila podnebno-energetski sveženj zakonodajnih predlogov. Ta naj bi zagotovil 20-odstotno zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov (v nadaljnjem besedilu: izpusti) do leta 2020 glede na leto 1990,…
Po indeksu človekovega razvoja se Slovenija uvršča na visoko mesto
Slovenija glede na indeks človekovega razvoja (HDI) na lestvici 177 držav ostaja na 27. mestu. Novo Poročilo o človekovem razvoju 2007/2008, ki so ga predstavili v okviru Razvojnega programa Združenih narodov, kaže, da se je HDI v Sloveniji po zadnjih preračunih zvišal z 0,910 na 0,917.
Pregled…