Ekonomsko ogledalo
Ekonomsko ogledalo je namenjeno sprotnemu objavljanju in komentiranju tekočih makroekonomskih podatkov pa tudi izbranim temam s področja ekonomskega, socialnega in okoljskega razvoja. V publikaciji obravnavamo ključne kazalce gospodarskih gibanj in spremljamo potek izvajanja ekonomske politike. Publikacija izhaja v slovenskem in angleškem jeziku.
Ekonomsko ogledalo 5/2021
Realni bruto domači proizvod se je v prvem četrtletju povečal in presegel ravni iz enakega obdobja lani. Okrevanje v Sloveniji je bilo hitrejše kot v povprečju EU, kjer je bila gospodarska aktivnost nižja kot v zadnjem četrtletju in tudi medletno. Obeti v mednarodnem okolju so sicer še naprej ugodni, sodeč po kazalnikih razpoloženja naj bi se gospodarska aktivnost v državah evrskega območja v…
Ekonomsko ogledalo 4/2021
Gospodarska aktivnost evrskega območja se je v prvem četrtletju v primerjavi s četrtletjem prej nekoliko skrčila; obeti ostajajo ugodni. Ob postopnem sproščanju zajezitvenih ukrepov v drugem četrtletju mednarodne institucije napovedujejo okrevanje aktivnosti v večini članic evrskega območja. Po daljšem obdobju so na rast aktivnosti nakazovali tudi kazalniki za storitveni sektor. V Sloveniji se je…
Ekonomsko ogledalo 3/2021
Izvozno usmerjen del slovenskega gospodarstva ni bil vidneje prizadet zaradi poslabšanja epidemioloških razmer konec lanskega in na začetku letošnjega leta; izvozni tržni delež se je v zadnjem lanskem četrtletju precej okrepil. Trošenje gospodinjstev je bilo v prvih dveh mesecih še manjše kot pred letom, po podatkih o davčnem potrjevanju računov pa se je marca precej okrepilo in doseglo ravni pred…
Ekonomsko ogledalo 2/2021
V Sloveniji se je ob strogih zajezitvenih ukrepih ob drugem epidemiološkem valu prodaja v trgovini in nekaterih storitvenih dejavnostih v zadnjem četrtletju precej zmanjšala. Podobno kot v prvem valu je bilo najmočneje prizadeto gostinstvo, kjer se je z zaprtjem nastanitvenih in gostinskih obratov prihodek več kot prepolovil. Epidemija in ukrepi za njeno zajezitev so zaradi manjšega povpraševanja…
Ekonomsko ogledalo 1/2021
Ob strogih zajezitvenih ukrepih se je na začetku zadnjega četrtletja 2020 v Sloveniji prodaja v trgovini in nekaterih storitvenih dejavnostih, predvsem povezanih z zasebno potrošnjo, precej zmanjšala. Epidemija in ukrepi za njeno zajezitev so zaradi manjšega povpraševanja močno vplivali tudi na gibanje nekaterih cen storitev in blaga. Medletni padec cen življenjskih potrebščin se je konec leta…
Ekonomsko ogledalo 7/2020
Gospodarska aktivnost v evrskem območju se je v tretjem četrtletju opazno povečala in celo presegla pričakovanja mednarodnih institucij. Po globokem upadu gospodarske aktivnosti v drugem četrtletju zaradi epidemije COVID-19 in z njo povezanih zajezitvenih ukrepov se je rast BDP v tretjem povečala. K temu so pomembno prispevali obsežni paketi ukrepov, sprejeti na ravni držav, EU in ECB, ki so bili…
Ekonomsko ogledalo 6/2020
Posledice epidemije COVID-19 so v celotnem evrskem območju povzročile globok upad gospodarske aktivnosti v drugem četrtletju, ob razmeroma robustnem okrevanju aktivnosti v poletnih mesecih pa so mednarodne institucije nekoliko izboljšale napovedi za letos, še vedno pa bodo upadi BDP znatni. Tudi v Sloveniji smo od maja priča okrevanju, ki je in bo ob prisotnosti virusa in ohranjanju oz. ponovnem…
Ekonomsko ogledalo 5/2020
Spopadanje z epidemijo COVID-19 je močno vplivalo na gospodarsko aktivnost od sredine marca naprej, najizraziteje v aprilu. Kazalniki gospodarske aktivnosti so se maja in junija, po aprilski poglobitvi upada, postopno začeli izboljševati, a so bili še precej nižji kot v enakem obdobju lani. Ob sproščanju zajezitvenih ukrepov ter postopnem oživljanju proizvodnje v Sloveniji in naših glavnih…
Ekonomsko ogledalo 4/2020
Spopadanje z epidemijo COVID-19 kaže prve posledice v celotnem evrskem območju – znižanje gospodarske aktivnosti, zgodovinsko nizke vrednosti kazalnikov zaupanja in pričakovanj, napovedi globoke recesije v letu 2020. Dinamika okrevanja bo v negotovih razmerah v veliki meri odvisna od epidemioloških razmer in ukrepov ekonomskih politik na različnih ravneh. Širjenje epidemije in nujni ukrepi za…
Ekonomsko ogledalo 3/2020
Posledice epidemije koronavirusa in ukrepov za njeno zajezitev so v marcu že močno negativno vplivale na aktivnost v evrskem in slovenskem gospodarstvu. Širitev epidemije v sosednjih državah in pomembnejših partnericah je vplivala na upad povpraševanja in motnje v nabavno-prodajnih verigah. Sredi meseca so bili v Sloveniji sprejeti ukrepi, ki so med drugim prepovedali vse nenujne storitvene…