Novice
Kakovost življenja v Sloveniji – POR 2025: Od besed k dejanjem
V sredo, 14. maja 2025, je Urad RS za makroekonomske analize in razvoj na Fakulteti za družbene vede predstavil publikacijo Kakovost življenja v Sloveniji – Poročilo o razvoju 2025.
Na dogodku so sodelovali prof. dr. Andreja Jaklič, prodekanja za znanstvenoraziskovalno področje na Fakulteti za družbene vede, v. d. direktorja UMAR Maja Bednaš in sourednik ter eden od avtorjev publikacije Peter Wostner, ki je v osrednjem delu predstavil ključne letošnje ugotovitve.
Osrednja vprašanja dogodka in letošnjega poročila so bila: kako nam gre v Sloveniji, zakaj smo, kjer smo, predvsem pa, kaj moramo storiti, da nam bo še bolje. Ugotavljamo, da je kakovost življenja v Sloveniji visoka, vendar so za nadaljnji dvig življenjskega standarda, ohranjanje družbene blaginje in čistega okolja nujna pospešena vlaganja v prihodnost. Spremeniti je treba način razmišljanja in delovanja ter preiti od sledenja in prilagajanja k ustvarjanju ter inoviranju – v inovacijsko podprto rast.
Zaradi demografskih izzivov mora Slovenija bistveno izboljšati kakovost upravljanja človeških virov – z aktivacijo vseh za delo sposobnih, zagotavljanjem atraktivnosti Slovenije, še posebej za visoko usposobljen kader, in z avtomatizacijo procesov.
Ključni predpogoj za vzdržno izvedbo svežnja ukrepov, tudi na področju družbene blaginje, pa je pospešitev rasti produktivnosti. Zanjo je treba razviti oziroma okrepiti strateške skupine razvojnih podjetij s prebojnimi produkti in omogočiti rast zagonskih podjetij z:
- omogočanjem delovanja trga ter investicijami v kadre prihodnosti, modernizacijo in inovacije ter
- odzivno in vitko državo, ki naj deluje v strateškem partnerstvu s ključnimi deležniki znotraj vrhunskega inovacijskega in podjetniškega ekosistema ter s prestrukturiranim davčnim sistemom.
Sledila je razprava udeležencev in izmenjava mnenj o različnih aktualnih izzivih, povezanih s kakovostjo življenja.
_________
Publikacija Kakovost življenja v Sloveniji – Poročilo o razvoju 2025 (pdf)
Predstavitev (pdf)
Peter Wostner, UMAR
Vir fotografij: STA